Bielactwo - przyczyny i sposoby leczenia

Żeby nie pogłębiać problemu, pamiętaj o nakładaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym i staraj się unikać bezpośredniego wpływu promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych.
Bielactwo - przyczyny i sposoby leczenia
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bielactwo to choroba polegająca na depigmentacji płatów skóry i może dotyczyć którejkolwiek części ciała. Polega na zmianie koloru skóry, wywołując swego rodzaju plamy. Chcesz wiedzieć co wywołuje bielactwo i jak można je leczyć? W takim razie ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Czym jest bielactwo?

Bielactwo pojawia się wtedy, kiedy melanocyty (komórki odpowiedzialne za kolor skóry) zaczynają wymierać. Bezpośrednim skutkiem jest brak melaniny, a co za tym idzie, na skórze pojawiają się przebarwienia o bardzo jasnym odcieniu. Zależnie od naszego naturalnego koloru, mogą być mniej lub bardziej widoczne.

Plamy są najczęściej okrągłe i różnej wielkości. W momencie, kiedy zaczynają się ze sobą łączyć, przyjmują najróżniejsze kształty.

Miejsca, w których bielactwo pojawia się najczęściej to: ręce, stopy, kolana, łokcie i twarz. W niektórych przypadkach może dotyczyć również genitaliów, pleców, klatki piersiowej, nóg i ramion. Choroba ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jeżeli na skórze występują włosy, zmieniają one barwę na białą.

Bielactwo

Nie jest to choroba ani groźna, ani zakaźna. Przede wszystkim należy ją obserwować. Wielu z ludzi, którzy na nią cierpią, miewa jednak problemy natury psychologicznej: uczucie zawstydzenia, depresja, niska samoocena, wstydliwość itd. Zwłaszcza u osób ciemnoskórych bielactwo jest uznawane za antyestetyczne.

Skąd bierze się bielactwo?

Nauka do tej pory nie potrafi wyjaśnić pochodzenia choroby. Znaleziono kilka możliwych przyczyn:

Problemy układu odpornościowego

Słaba obronność organizmu lub nadmiar stresu mogą hamować rozwój pewnych przeciwciał, a tym samym sprzyjać wymieraniu komórek odpowiedzialnych za melatoninę. Mówi się też, że choroba ma wiele wspólnego z przeżyciem osobistej tragedii (śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, utrata pracy itp.). Są to czynniki wywołujące nerwowość i depresję.

Uwarunkowania genetyczne

Jeszcze tego nie potwierdzono, ale są przypadki osób, które cierpią na bielactwo, podobnie jak ich rodzice lub dziadkowie. Są to jednak przypadki sporadyczne.

plamy od bielactwa w okolicy kolan

Inne czynniki

Naukowcy są w trakcie badań nad związkiem między bielactwwem i neuroprzekaźnikami. Wpływają na nie:

  • Stres
  • Złe funkcjonowanie tarczycy
  • Zmiany hormonalne (ciąża, menopauza)
  • Różnego rodzaju choroby (cukrzyca, anemia)
  • Rany

Bielactwo – sposoby leczenia

Jak na razie, wszystkie dostępne terapie są niezwykle kosztowne, mało skuteczne i bardzo czasochłonne. Większość pacjentów, po upływie kilku tygodni lub miesięcy, najczęściej z nich rezygnuje. Niektóre sposoby odnawiają pigment w skórze, ale są niestety bardzo inwazyjne i bolesne.

W pewnych przypadkach stosowane są też przeszczepy skóry.

Bielactwo na dłoni

Istnieje kilka naturalnych sposobów walki z chorobą. Należą do nich:

Olejek z wiesiołka

Do kupienia w kapsułkach, w sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością.

Aloes

Wiadomo, że aloes działa nadzwyczaj skutecznie na skórę. Wystarczy nałożyć go bezpośrednio na przebarwienia. Trzeba to robić codziennie, najlepiej przed pójściem spać.

Kremy przeciwsłoneczne

Oczywiście, nie wyleczą one choroby, ale na pewno unikniesz pogorszenia jej stanu. Pamiętaj, że przebarwiona skóra nie posiada żadnej ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Żeby uniknąć oparzeń, nie wychodź z domu zanim nie posmarujesz się kremem z filtrem (co najmniej 40).

Zdrowe nawyki

Przede wszystkim powinnaś zacząć od zmniejszenia poziomu stresu. To właśnie on jest przyczyną wielu dolegliwości. Staraj się też nosić ubrania, które ochronią skórę przed słońcem, zwłaszcza latem. Warto też zakładać kapelusz lub inne nakrycie głowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.