Ból kolana? Przyczyny i leczenie

Ból kolana? Przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2019

Dzięki stawowi kolanowemu możesz chodzić po schodach, spacerować, biegać… Jeśli mowa o ruchu, to jest to zdecydowanie jedna z fundamentalnych części ciała, dlatego też dość powszechne są przypadki bólu, dyskomfortu, zapaleń i przeciążeń stawów. Ból kolana może mieć wiele przyczyn.

Ból kolana może Cię spotkać w każdym wieku. Uraz, problemy z więzadłem czy początek zapalenia stawów stanowią jedne z jego najczęstszych przyczyn. Poniżej wyjaśniamy je wszystkie i podajemy kilka prostych rad na to, jak mu przeciwdziałać.

Warto pamiętać, że z czasem ból kolana może stać się paraliżujący i znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia. Istotne jest, aby zapobiegać jego powstawaniu przez prowadzenie aktywnego trybu życia i stosowanie odpowiedniej diety.

Ale gdy już teraz odczuwasz ból, możesz go eliminować za sprawą kilku prostych rad. Spójrzmy co to za rady.

Jakie ma przyczyny ból kolana?

 

Należy pamiętać, że kolano to największy staw w całym organizmie. Prawie wszystkie codzienne ruchy odbywają się z jego udziałem.

Anatomia kolana
W celu zapewnienia jego elastyczności, należy dbać o stan wielu złożonych struktur, które go współtworzą: kości, chrząstki, więzadła, mięśnie i ścięgna. Teraz przeanalizujemy, co powoduje ból w tej części ciała.

Czy ból powstaje w skutek niewłaściwego ruchu?

  • Czasami możesz wykonać nieprawidłowy obrót kolanem, uderzyć je lub wykonać ruch, po którym nagle czujesz silne szarpnięcie. Jeśli wykonałaś nieoczekiwany obrót, być może doznałaś urazu łąkotki. Ból w kolanie rozchodzi się w rozproszony sposób. Po 24 godzinach, staje się najbardziej intensywny.
  • Możesz mieć uraz więzadła. Jeśli odczuwasz ból i nie możesz postawić nogi na ziemi, być może doznałaś urazu jednego z dwóch więzadeł, które są w centrum stawu kolanowego, co będzie wymagało długiego procesu gojenia.
  • Zapalenie ścięgien i zapalenia kaletki stawu kolanowego, są również powszechne przy tego typu obrażeniach z niewłaściwie wykonanym ruchem lub uderzeniem. Jest to spowodowane przez zapalenie kaletki, czyli małego woreczka z płynem, który działa jak poduszka pomiędzy kośćmi a mięśniami lub ścięgnami.

Czy ból pojawia się bez wyraźnego powodu?

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: związana jest z przedwczesnym zużyciem chrząstki stawowej. Kości ocierają się o siebie, a ból zaczyna pojawiać się przy okazji najprostszych czynności, takich jak, na przykład wchodzenie po schodach. Ból kolana będzie wtedy najbardziej intensywny w nocy. Niestety, nie ma lekarstwa na chorobę zwyrodnieniową stawów. Jedyne, co możesz zrobić, to złagodzić jej objawy przy pomocy leków lub naturalnych środków.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów jest powszechną chorobą, która dotyka stawy. Powoduje zmęczenie, złe samopoczucie, ból, a nawet gorączkę. Może pojawić się nagle, a potem zniknąć. Pozytywną rzeczą w przypadku tej dolegliwości jest to, że można ją zaleczyć w miarę upływu czasu. Leki, a nawet wymiana chrząstki stawu kolanowego może przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak, Twój lekarz zawsze powinien być tym, który podpowie Ci najlepsze rozwiązanie, w nawiązaniu do Twojego przypadku.

Środki pomocne przy łagodzeniu bólu kolana

Oleje roślinne

Oliwa z oliwek jest doskonałym sposobem na łagodzenie bólu.

Olej roślinny

Ma właściwości przeciwzapalne, a także pobudza krążenie. Możesz wykonywać delikatny masaż kolana dwa razy dziennie, stosując dwie łyżki oliwy z oliwek, a następnie owijając kolano gazą.

Kostki lodu

Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie bólu.

Kostki lodu w woreczku

Wystarczy umieścić worek z kostkami lodu na kolanie na 20 minut (dłuższe pozostawienie na skórze grozi jej odparzeniami).

Mąka pszenna i kurkuma

Możesz także przygotować pastę przeciwzapalną na ból kolana z mleka, mąki pszennej, oleju rycynowego i kurkumy w proszku.

Kurkuma

Do pół szklanki ciepłej wody, wsyp trzy łyżki mąki pszennej, łyżkę oleju i szczyptę kurkumy. Upewnij się, że mikstura jest jednorodna i ma konsystencję pasty, a następnie zastosuj ją na kolano, gdy jest jeszcze ciepła. Środek ten przyniesie Ci ulgę w bólu.

Naturalne środki przeciwzapalne

Istnieją pokarmy, które zmniejszają stany zapalne i ból kolana. Jeśli zastosujesz się do zróżnicowanej diety, bogatej w te konkretne produkty, bardzo sobie pomożesz.

Konieczne jest, aby zawierała ona duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 (zawartych w łososiu, śledziach, sardynkach), nasiona szałwii hiszpańskiej, siemię lniane, brokuły, borówki, jagody goi, kurkumę, ananas, zieloną herbatę.

Inne porady dla zdrowia kolan

  • Unikaj przybierania na wadze. Kolana cierpią z powodu otyłości.
  • Basen jest Twoim wielkim sprzymierzeńcem w walce o to, aby kolana stały się bardziej odporne.
  • Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, unikaj zbyt rygorystycznych ćwiczeń, takich jak długotrwałe bieganie lub jazda na rowerze. W okresie ostrego bólu staraj się raczej odpoczywać.
  • Leki przeciwzapalne zwykle przynoszą wiele skutków ubocznych. Jeśli już musisz je stosować, zawsze wybieraj środki z paracetamolem.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.