Cellulit - Pozbądź się go naturalnie!

Cellulit - Pozbądź się go naturalnie!

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Cellulit to problem, który dotyczy głównie żeńskiej części populacji, powodujący silne zmiany skórne, przypominające swoim wyglądem skórkę pomarańczy. Struktura skóry ulega widocznemu przekształceniu, w wyniku czego przyjmuje nieatrakcyjny wygląd.

Cellulit – chociaż jak zapewniają dermatolodzy, to tylko problem natury estetycznej – może jednak doprowadzić do poważnych zaburzeń związanych z poczuciem własnej wartości wielu kobiet.

Nie zamartwiajmy się jednak, ponieważ istnieje szereg kuracji zapobiegających formowaniu się skórki pomarańczowej oraz – gdy już się pojawiła – walki z nią. Pamiętaj, że aby były one skuteczne, należy stosować je dokładnie z zaleceniami i przede wszystkim, systematycznie. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.

Cellulit: jakie są przyczyny rozwoju skórki pomarańczowej?

Cellulit pojawia się wówczas, gdy tkanka podskórna (czyli ta, która znajduje się bezpośrednio pod skórą) napełnia się wodą, tłuszczami oraz rozmaitymi toksynami. Przyczyny gromadzenia tych substancji mogą być: genetyczne, hormonalne, spowodowane siedzącym trybem życia, nieodpowiednią dietą, nadmiernym stresem, słabym krążeniem krwi etc.

Rodzaje cellulitu

Cellulit powszechny

Ten typ cellulitu może pojawić się w każdym wieku, głównie jednak dotyka osób z nadwagą oraz stosujących niezdrową dietę.

Cellulit miejscowy

Miejscowy cellulit zwykle pojawia się u bardzo młodych kobiet, między szesnastym a dwudziestym rokiem życia. Występuje głównie na nogach, pośladkach, ramionach i plecach. Co więcej, ten typ skórki pomarańczowej często bywa bolesny.

Cellulit twardy

Zazwyczaj występuje on u kobiet czynnie uprawiających sport i u tancerek, chociaż ich tkanki są jędrne i mocne. Często towarzyszą mu również rozstępy. Taka postać cellulitu jest zwykle bezbolesna i widoczna jedynie po ściśnięciu skóry. Jego przyczyną są złe nawyki żywieniowe oraz słabe dotlenienie komórek.

Cellulit wiotki

Cellulit wiotki najczęściej występuje wśród osób prowadzących siedzący tryb życia, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej albo u osób, u których następują stałe wahania masy ciała (odchudzanie z efektem jojo). Tego typu cellulit jest widoczny na pierwszy rzut oka, wcale nie potrzeba ściskać skóry, żeby go zauważyć. Kiedy osoba się rusza, przemieszczają się również i komórki dotknięte cellulitem.

Cellulit obrzękowy

Może pojawić się on w każdym wieku, jednak znacznie częściej występuje u nastolatek oraz u dorosłych kobiet, głównie na nogach – stają się one nabrzmiałe, a skórkę pomarańczową można dostrzec gołym okiem.

Masz cellulit? Czego powinnaś unikać?

  • Czekolady
  • Tytoniu
  • Potraw mącznych
  • Kawy rozpuszczalnej
  • Napojów alkoholowych

Zalecane produkty

  • Owoce
  • Ananas, arbuz, pomarańcza i gruszka – zajadaj się nimi codziennie
  • Warzywa
  • Jogurt odtłuszczony
  • Dużo wody i mało soli
  • Produkty bogate w kwasy omega-3

Zioła pomocne w zwalczaniu cellulitu

Istnieje wiele roślin leczniczych, które skutecznie zapobiegają tworzeniu się skórki pomarańczowej. Niektóre z nich również posiadają właściwości ułatwiające zwalczanie powstałych już komórek cellulitowych.

Liście bluszczu

Naukowa nazwa bluszczu to Hedera Helix. Jest to roślina o cudownych właściwościach drenujących naczynia krwionośne i limfatyczne. Jednym z jego składników jest tak zwana hederagenina, która poprawia krążenie krwi.

Palenie papierosów

Zabieg z zastosowaniem tej rośliny jest bardzo łatwy do wykonania. Wystarczy rozpuścić łyżkę zasuszonych liści bluszczu w szklance oliwy z oliwek i odstawić przynajmniej na 12 godzin. Po upływie tego czasu, należy wmasować w miejsca dotknięte cellulitem.

Wiązówka błotna

Roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, a także zawiera flawonoidy, dzięki czemu jest doskonałym środkiem do walki z cellulitem.

Gatu Kola (Centella asiatica)

To kolejna roślina, która skutecznie redukuje skórkę pomarańczową. Co więcej, posiada ona właściwości przeciwzapalne.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to roślina działająca moczopędnie – zawiera składniki takie jak inulina i potas, które pomagają wypłukiwać z organizmu toksyny oraz zapobiegają retencji wody w organizmie. Przygotuj wywar z tej rośliny, wrzucając do litra wody 100 g liści mniszka.

Mniszek lekarski

Gotuj przez około 10-15 minut, a następnie odstaw do schłodzenia. Pij 2-3 szklanki wywaru dziennie.

Pokrzywa

Pokrzywa jest bogata w magnez – minerał, który posiada cudowną moc drenującą układ limfatyczny. Codziennie przygotowuj napar z liści pokrzywy i pij po wcześniejszym ostudzeniu.

Skrzyp

To roślina o właściwościach moczopędnych – doskonale zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Wrzuć łyżkę liści skrzypu do gotującej się wody (1 filiżanka), ostudź i wypij.

Pamiętaj!

Staraj się unikać noszenia wysokich obcasów przez wiele godzin w rzędu, ciasnych ubrań oraz – przede wszystkim – unikaj długich kąpieli słonecznych. Pamiętaj również, że utrzymanie odpowiednio nawilżonej skóry jest doskonałym środkiem zapobiegawczym tworzeniu się skórki pomarańczowej.

Kluczowym elementem walki z cellulitem jest także codzienna aktywność fizyczna – do utrzymania prawidłowego krążenia krwi, wystarczy nawet codzienny półgodzinny spacer. Zobaczysz, że uciążliwy i nieestetyczny cellulit można przy odrobinie wysiłku skutecznie zwalczyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.