Migdały redukują poziomu cholesterolu!

Często słyszymy o „złym cholesterolu” i konsekwencjach zdrowotnych wynikających z jego zbyt wysokiego poziomu. Jak się okazuję migdały mogą pomóc nam w walce o jego zredukowanie.
Migdały redukują poziomu cholesterolu!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy martwisz się utrzymaniem zdrowego poziomu cholesterolu? Jeśli tak, mamy dla Ciebie świetną wiadomość – migdały mogą pomóc Ci w redukcji cholesterolu. Badania wykazały, że przestrzeganie zdrowej diety, w której skład wchodzą też migdały, znacznie obniża poziom tak zwanej lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) – “złego cholesterolu”.Jedzenie migdałów może również chronić przed: cukrzycą, chorobami układu krążenia, nowotworami, a nawet niechcianemu przyrostowi masy ciała i otyłości. Dzisiaj dowiemy się w jaki sposób migdały wpływają na obniżenie cholesterolu.

migdały

Jaki wpływ mają migdały na zmniejszenie poziomu cholesterolu – badania

W kilku badaniach analizowano właściwości migdałów pod kątem zdolności do obniżania poziomu cholesterolu, a ich wyniki wydają się obiecujące. Badania te przeprowadzono na dużej grupie pacjentów. Wśród nich byli zarówno pacienci cierpiący na zbyt wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, otyłość, jak i zdrowe osoby.

Badania wykazały, że u osób, które przyjmowały migdały, poziom złego cholesterolu w trakcje leczenia obniżył się o 10% bardziej, niż u osób, które migdałów nie spożywały. Przy czym, co ważne, redukcja ta odbywa się bez szkody na poziomie tzw. dobrego cholesterolu (HDL) – lipoproteinie wysokiej gęstości. Co te wyniki oznaczają dla nas w praktyce? Jedyne co musisz zrobić, to zacząć jeść migdały, nie zmieniając nawet innych nawyków żywieniowych. Jednak zawsze zdrowiej jest ograniczyć tłuszcze zwierzęce i inne produkty bogate w tłuszcze. Dzięki temu poziom złego cholesterolu w organizmie nie stanie się problemem.

Ile migdałów powinniśmy jeść?

Według badań, aby zmniejszyć poziom złego cholesterolu o 10%, trzeba jeść około 73 gramów migdałów dziennie. Taka porcja to około pół szklanki migdałów i zawiera w sobie niespełna 400 kalorii. Jedno z badań wykazało, że jedzenie 1/4 szklanki migdałów dziennie, zmniejsza zły cholesterol o 5% cholesterolu całkowitego, a pół szklanki – o 10%. Nie próbowano testować wpływu pełnej szklanki dziennie, przez to, że migdały są dość kaloryczne, więc nie powinno się też przesadzać z ich jedzeniem.

Migdały – wpływ na poziom złego cholesterolu

chlesterol w tętnicy

O migdałach mówią specjaliści ze słynnej Kliniki Mayo w mieście Rochester. Według nich migdały to jeden z pięciu pokarmów, który ma tak pozytywne działanie na zmniejszenie poziomu cholesterolu. Migdały są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają bardzo dobry wpływ na ludzki organizm. Są także bogate w witaminę E, która jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze z kolei zwalczają wolne rodniki, udowodniono też, że pomagają zmniejszać ryzyko chorób serca. Oprócz tego, migdały są bogate w magnez, który pomaga zwiększyć przepływ krwi.

Wnioski

Pomimo tego, że migdały zawierają dobre dla zdrowia rodzaje tłuszczów: wielonienasycone i jednonienasycone,  są dość kaloryczne, a zatem mogą powodować zwiększenie masy ciała. Jednak specjaliści z Kliniki Mayo uspokajają: jedząc migdały z umiarem (1/4 lub 1/2 szklanki dziennie, jak pisaliśmy wcześniej), będziemy mogli cieszyć się ich korzystnym wpływem na nasz organizm. Gdybyśmy zastąpili migdałami lub suszonymi owocami wszystkie inne kaloryczne przekąski, po które tak często sięgamy: frytki, chipsy, krakersy – byłoby to dla nas dużo zdrowsze, pomimo ich kaloryczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.