Mus jabłkowy - Korzyści dla zdrowia

Gdy tylko to możliwe, nie obieraj jabłka ze skórki. To właśnie ta część owocu jest najbogatsza w pektynę i wspomaga trawienie.
Mus jabłkowy - Korzyści dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2020

Mus jabłkowy to uniwersalne domowe lekarstwo, którym nasze mamy i babcie leczyły wiele dolegliwości swoich dzieci. Przede wszystkim jednak jest to doskonały sposób na problemy trawienne i tzw. grypę żołądkową.

Być może mus jabłkowy funkcjonuje w Twojej pamięci tylko jako wspomnienie z dzieciństwa, ale musisz wiedzieć, że nawet teraz warto raz na jakiś czas sięgnąć po tę naturalną przekąskę, gdyż może zapewnić Ci ona całą gamę korzyści zdrowotnych.

Czym jest mus jabłkowy?

Jabłka to jedne z najzdrowszych owoców na świecie, warto więc jeść je regularnie. Możesz na przykład zaczynać dzień od jabłka na pusty żołądek albo zaserwować pieczone jabłka na deser. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz te niezwykle smaczne i pożywne owoce.

Typowym daniem przygotowywanym dla dzieci, gdy dopadnie je infekcja lub tzw. grypa żołądkowa, jest mus jabłkowy. Ten sposób podania jabłka pozwala na zachowanie wszystkich właściwości odżywczych i witamin zawartych w tym owocu.

Dostarczasz więc do organizmu całą gamę przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.

Udowodniono także, że mus jabłkowy to doskonały środek w profilaktyce chorób układu krążenia oraz nowotworów. Właśnie dlatego jest on świetnym rozwiązaniem nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Mus jabłkowy w słoiku

Co więcej warto wiedzieć o zaletach musu jabłkowego?

  • Zawarta w jabłkach fruktoza wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
  • Mus jabłkowy doskonale smakuje z dodatkiem miodu i cynamonu, które zapewnią Ci dodatkową dawkę substancji odżywczych i witamin.
  • Jest to bardzo smaczna i zdrowa przekąska, z której zalet może skorzystać każdy z nas.

Dlaczego warto jeść mus jabłkowy?

Jabłka to bogate źródło substancji odżywczych, witamin i minerałów. Dzięki temu wpływają pozytywnie na niemal każdy układ naszego organizmu. Poniżej znajdziesz listę głównych korzyści płynących z jedzenia musu jabłkowego.

Jabłka spowalniają proces starzenia się komórek

Jabłka to źródło witaminy C, która znacząco wzmacnia nasz układ odpornościowy. Wystarczy jedno jabłko dziennie, by dostarczyć sobie aż 11% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Jabłka posiadają także zdolność neutralizowania szkodliwego wpływu wolnych rodników na komórki i organy Twojego ciała, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się.

Poprawiają trawienie

Jeśli do przygotowania musu jabłkowego wykorzystasz jabłka ze skórką, dostarczysz sobie duża dawkę nierozpuszczalnego błonnika. Jest to składnik usprawniający procesy trawienne i stymulujący zdrowe ruchy jelitowe.

Dla prawidłowego trawienia mężczyźni pomiędzy 19 a 50 rokiem życia potrzebują około 38 gramów błonnika dziennie. Dla kobiet w tym samym przedziale wiekowym zalecana dawka błonnika to 25 gramów każdego dnia.

Mus jabłkowy jest więc świetnym środkiem na zaparcia, należy jednak dodatkowo zwiększyć dzienne spożycie wody.

Mus jabłkowy przywraca apetyt

Każda poważniejsza infekcja czy zatrucie pokarmowe osłabia organizm i odbiera nam apetyt. Mus jabłkowy jest jednak doskonałym sposobem, by dostarczyć sobie energii i przywrócić zdrowy rytm posiłków.

Mus to także świetne rozwiązanie dla starszych osób, które mogą mieć problemy z żuciem i przełykaniem, a także dla osób cierpiących na bulimię czy anoreksję.

Zaspokaja głód

Jeśli chcesz schudnąć, mus jabłkowy znów może okazać się Twoim sojusznikiem. Jedna porcja musu bez dodatku cukru zawiera jedynie 100 kalorii i jest świetnym wyborem na przekąskę, która powstrzyma Cię przed podjadaniem pomiędzy posiłkami.

Do musu możesz dodać łyżeczkę pokruszonych migdałów czy rodzynek, w ten sposób uzyskasz smaczny i zdrowy deser pełen witamin, białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Satysfakcja gwarantowana!

Mus jabłkowy z cynamonem

Jak przygotować mus jabłkowy?

Teraz, skoro już wiesz, dlaczego warto jeść mus jabłkowy, czas poznać przepis, by móc przygotować go samodzielnie. Jest to naprawdę szybkie i proste. Koniecznie spróbuj już dziś i przekonaj całą rodzinę, by spróbowała tego nowego oblicza deseru.

Składniki

  • 3 czerwone jabłka
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 2 łyżki stołowe miodu

Sposób przygotowania

  • Umyj jabłka i pokrój je w ćwiartki.
  • Usuń ogonek, pestki i gniazdo nasienne.
  • Umieść jabłka na papierze do pieczenia i włóż do piekarnika na 40 minut. Piecz w 180 stopniach Celsjusza.
  • Po 40 minutach wyjmij jabłka z piekarnika i odstaw do ostygnięcia.
  • Użyj blendera, by uzyskać z jabłek gładki mus.
  • Dodaj cynamon i miód (możesz dowolnie zmieniać ich proporcje).
  • Przechowuj mus w lodówce.
  • Podawaj na zimno lub ciepło, wedle uznania.
  • Do przepisu możesz włączyć także inne owoce – gruszki czy figi. Nie bój się eksperymentować! 
Mus jabłkowy

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Jeśli podajesz mus jabłkowy osobie starszej, dziecku lub osobie chorej, dodaj do niego łyżkę oliwy z oliwek, gdyż zmaksymalizuje to korzyści zdrowotne.

Oprócz tego, warto podkreślić, że jedyną grupą osób, które powinny zrezygnować z musu jabłkowego są osoby cierpiące na nietolerancję fruktozy. Na szczęście jabłka można zastąpić truskawkami, malinami lub ananasem z dodatkiem ryżu.

Mus czy purée?

To kolejne bardzo ważne pytanie – czym różni się mus od purée? Wiele osób uważa, że niczym, jednak istnieje jedna bardzo ważna różnica. Mus jabłkowy jest przygotowywany z ugotowanych lub upieczonych wcześniej jabłek.

Z kolei purée to danie z jabłek surowych. W tym drugim przypadku wystarczy obrać jabłka ze skórki i zetrzeć na tarce, a następnie dodać cynamon, miód czy rodzynki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kalinowska, M., Bielawska, A., Lewandowska-Siwkiewicz, H., Priebe, W., & Lewandowski, W. (2014). Apples: Content of phenolic compounds vs. variety, part of apple and cultivation model, extraction of phenolic compounds, biological properties. Plant Physiology and Biochemistry. https://doi.org/10.1016/j.plaphy.2014.09.006
  • Boyer, J., & Liu, R. H. (2004). Apple phytochemicals and their health benefits. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-3-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.