Naturalny środek na lepszy sen

Odpowiednie nawyki i zachowanie mają ogromny wpływ na stan i efektywność snu. Warto się im przyjrzeć.
Naturalny środek na lepszy sen
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zasypianie bywa trudne, a brak snu może przyczynić się do powstania wielu różnych zaburzeń. Dobry sen to coś, co zawsze warto praktykować, aby zapewnić sobie dobre zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Niestety, nowoczesny styl życia, powszechność urządzeń elektronicznych i natłok zmartwień mogą negatywnie wpłynąć na sen, jego jakość oraz kondycję zdrowotną.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaburzenia snu mogą dotyczyć także dzieci. Często nie zwracamy wystarczającej uwagi na jakość ich snu i nie zauważamy, że też mają problemy z zasypianiem.

Czasami uważamy, że wystarczy dziecko położyć do łóżka czy kołyski, aby natychmiast zamknęło oczy i wpadło w głęboki sen. Najczęściej jednak bywa zupełnie odwrotnie. Spójrzmy na kilka naturalnych sposobów, które dobrze wpływają na sen.

Lepszy sen – są na to sposoby

śpiące dziecko

Aby zwalczyć problemy z zasypianiem, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Jest to niezbędny krok ku temu, aby prawidłowo odpocząć i lepiej spać.

  • Jedz kolację co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Wiele osób popełnia błąd i spożywa posiłek zaraz przed snem, nie dając w ten sposób swojemu ciału wystarczająco dużo czasu na prawidłowe przetrawienie pokarmu.

Najlepiej zjeść coś lekkiego 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, dzięki temu ciało ma czas na trawienie, a Ty możesz liczyć na lepszy sen.

  • Unikaj używek. Picie alkoholu, herbaty lub kawy oraz palenie mogą znacząco pogorszyć Twój sen, ponieważ zawierają środki pobudzające.
  • Ogranicz korzystanie przed snem z tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych. Liczne badania wykazują powiązanie między korzystaniem z tego typu sprzętu i problemami z zaśnięciem.
  • Eksperci zalecają odłożenie urządzeń elektronicznych przynajmniej godzinę przed położeniem się do łóżka. 
  • Weź kąpiel relaksacyjną. Ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi na pewno poprawi Twój sen.
  • Pozytywny wpływ na sen ma także picie naparów. Niektóre napary mają właściwości relaksacyjne, dzięki czemu poprawią sen i zwalczają bezsenność. Najbardziej polecanymi naparami są te z: rumianka, mięty, passiflory, lipy, melisy, werbeny i tymianka.
  • Bez względu na to, na który się zdecydujesz, wystarczy, że zagotujesz szklankę wody i dodasz do niej kilka liści bądź kwiatów, a następnie odstawisz na pięć minut. Napar należy wypić 20-30 minut przed pójściem do łóżka.

Olejki eteryczne na lepszy sen

Olejek etetyczny

Jakość Twojego snu może poprawić także maść z olejkami eterycznymi o właściwościach relaksacyjnych. Zobacz, jak ją przygotować.

Składniki:

  • ¼ szklanki masła kakaowego
  • ¼ oleju kokosowego
  • 20 kropki olejku lawendowego
  • 12 kropli olejku rumiankowego
  • 10 kropli olejki eukaliptusowego

Sposób przygotowania: 

  • W małej patelni roztop masło kakaowe z olejem kokosowym.
  • Odstaw na 10 minut, a następnie dodaj olejki eteryczne.
  • Umieść masę w lodówce i pozostaw na kilka godzin. Maść będzie gotowa do użycia, gdy osiągnie kremową konsystencję.
olejki eteryczne na lepszy sen

Sposób użycia:

  • Weź niewielką ilość maści i przed pójściem spać delikatnie wmasuj w stopy. Masaż pozwoli Ci się zrelaksować i szybciej zasnąć.
  • Załóż bawełniane skarpety i od razu połóż się do łóżka.

Pamiętaj!

Ten naturalny środek to alternatywny sposób na lepszy sen i problemy z zaśnięciem. Ze względu na to, że jest to środek naturalny i nietoksyczny, można stosować go u dzieci już od 5 roku życia.

Pamiętaj, że maść ta nie jest lekarstwem na przewlekłe zaburzenia snu. Takie zaburzenia powinno leczyć się pod nadzorem specjalisty. Jeśli tylko zauważysz u siebie często powracające problemy z zasypianiem, skontaktuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.