Naturalny środek wybielający zęby

Naturalny środek wybielający zęby

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Być może Cię to zdziwi, jednak wiele past do zębów i płynów do płukania ust dostępnych w sklepach i drogeriach nie jest całkowicie korzystnych dla zdrowia Twojej jamy ustnej. Zawierają one środki chemiczne, które w rzeczywistości zamiast chronić szkliwo mogą je zniszczyć.

Producenci komercjalnych past do zębów obiecują skuteczne uporanie się z kamieniem nazębnych, jednak są to drogie produkty, które w rzeczywistości mogą niszczyć Twoje zęby. 

Chcesz poznać przepis na domowy środek chroniący szkliwo i wybielający zęby? Przeczytaj ten artykuł!

Czym jest remineralizacja szkliwa?

Aby jak najlepiej wytłumaczyć czym jest remineralizacja szkliwa, musimy odnieść się do pracy doktora Westona Price’a, który w latach 30. XX wieku prowadził badania nad plemionami, których zęby były wolne od wszelkich chorób i ubytków. Po odnalezieniu owych plemion mógł on udowodnić, że istnieją pewne cechy wspólne stanu ich uzębienia.

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego zęby członków tych społeczności były w tak dobrym stanie, były witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Wszystkie opisywane przez Price’a plemiona, mimo że rozrzucone po całym świecie, utrzymywały bowiem bardzo podobną dietę, bogatą w ryby, owoce morza, mleko i sery.

Dalsze badania doktora Price’a wykazały, że wszystkie te produkty zawierają duże ilości witamin A, D, E oraz K2. Witaminy te, a zwłaszcza witamina K2,  pozwalają na zrównoważoną dystrybucję minerałów w organizmie, czyli mineralizację, tak aby odkładały się one w zębach, a omijały naczynia krwionośne.

Białe zęby

Dlaczego więc współcześnie dentyści twierdzą, że remineralizacja nie jest możliwa? Istnieje wiele teorii na ten temat, co może być związane ze wpływami producentów środków wybielających i wzmacniających zęby w tym środowisku.

W naszej kulturze najbardziej rozpowszechnionymi źródłami tłuszczu są takie produkty jak kiełbaski, masło, bekon czy ryby. Wiadomo jednak, że dieta musi być zrównoważona i zbilansowana, zwłaszcza jeszcze pragniemy utrzymać optymalną wagę.

Z kolei jeśli marzą Ci się zdrowe i białe zęby, czas zrezygnować z komercyjnych past i płynów i skorzystać z przepisu na domowy i naturalny środek wybielający i remineralizujący.

Domowy środek wybielający i wzmacniający zęby

Nawet jeśli starasz się wybierać artykuły oznaczone jako produkty naturalne, lepiej dokładnie przyjrzyj się składowi podanemu na opakowaniu, gdyż mogą one zawierać glicerynę.

Przygotowując domowy środek wybielający zęby Twoim celem powinno być przygotowanie produktu o jednolitej i gładkiej konsystencji, jednak niezbyt gęstego, gdyż wówczas właściwości remineralizujące mogą zostać utracone.

Doktor Ramiel Nagel w swojej książce ocenia, że całkowite pozbycie się kamienia nazębnego powinno zająć nie więcej niż 30 dni. Oczywiście zależy to od diety, poziomu stresu, ilości snu, metabolizmu i ogólnego stanu zdrowia.

Aby spowolnić proces tworzenia się płytki nazębnej, należy przywiązywać wagę do wybieranych produktów i popracować nad zmianą nawyków.

Marzą Ci się białe i mocne zęby? Sięgnij po rozwiązania prosto z natury!

Czy wiesz na przykład, że problem ubytków w uzębieniu nie dotyczy zwierząt, których głównym składnikiem diety jest surowe mięso, dotyka za to naszych pupili, którym podajemy przetworzone produkty i karmy? W przypadku ludzi jest dokładnie tak samo.

Jesteśmy bowiem wszystkożerni i nasza dieta powinna być zróżnicowana i bogata w różnego rodzaju składniki odżywcze i minerały.

To natura zapewnia nam składniki potrzebne do przygotowania najskuteczniejszego środka wzmacniającego i wybielającego zęby. Warto więc wybierać produkty bogate w wapń, fosfor i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, unikać za to przetworzonej żywności.

Jak przygotować naturalny płyn wybielający zęby?

Składniki:

  • 2 łyżeczki sproszkowanego węglanu wapnia
  • 1 łyżeczka kryształków ksylitolu
  • 10 kropel minerałów i witamin w płynie
  • 10 kropel olejku eterycznego mięty pieprzowej
  • 5 kropel olejku cytrynowego
  • 2 szklanki przefiltrowanej wody

W dużej misce wymieszaj węglan wapnia i ksylitol. Dodaj witaminy i minerały w płynie oraz olejki eteryczne. Zalej wodą i mieszaj. Przelej mieszankę do szklanej butelki lub słoika. Dokładnie zamknij i wstrząsaj przez około 30-60 sekund do rozpuszczenia ksylitolu. Wstrząsaj przed każdym użyciem.

Ten środek wybielający i wzmacniający zęby możesz przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Mycie zębów

Co dają poszczególne składniki tego płynu?

  • Sproszkowany węglan wapnia zapewnia remineralizację szkliwa.
  • Kryształki ksylitolu chronią zęby i dziąsła.
  • Witaminy i minerały wpływają na remineralizację.
  • Oleje eteryczny mięty pieprzowej zapewnia uczucie świeżości i przyjemny zapach.
  • Olejek cytrynowy wybiela i nabłyszcza zęby.

Co jest niezbędne do przygotowania środka wybielającego zęby?

Każdy naturalny przygotowywany w domu środek wybielający i chroniący zęby powinien zawierać:

  • Miętę lub inny olejek eteryczny, na przykład z eukaliptusa. Jest to niezbędne, aby płyn ten zapewnił Ci świeży oddech i uczucie świeżości.
  • Składnik nadający słodki i przyjemny smak. Środek wybielający zęby nie może zawierać jednak zbyt wiele cukru, aby nie wywoływać tworzenia się ubytków w uzębieniu.
  • Składniki zapewniające remineralizację, czyli takie, które pomogą ślinie w odbudowywaniu strat wywołanych przez jedzenie, picie czy palenie papierosów.
  • Naturalne składniki wybielające, bez dodatku substancji chemicznych.
  • Składniki chroniące przed tworzeniem się ubytków. Pamiętaj, aby myć lub płukać zęby po każdym posiłku, aby uniknąć tworzenia się dziur w uzębieniach.
  • Same naturalne składniki. Przygotowując środek wybielający i wzmacniający zęby w domu, nie dodawaj do niego konserwantów i sztucznych substancji, które zawarte są w komercyjnych pastach i płynach.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Conrads G, About I. Pathophysiology of Dental Caries. Monogr Oral Sci. 2018;27:1-10. doi: 10.1159/000487826. Epub 2018 May 24. PMID: 29794423.
  • Price WA., Nueva luz sobre la causa y prevención de la caries dental y de otros procesos de degeneración. Revista mensual de cirugía y prótesis dental, 1934.
  • Neel EAB., Aljabo A., Mudera V., Demineralization-remineralization dynamics in teeth and bone. International Journal of Nanomedicine, 2016.
  • Gargouri W., Zmantar T., Kammoun R., Kechaou N., et al., Coupling xylitol with remineralizing agents improves tooth protection against demineralization but reduces antibiofilm effect. Microbial Pathogenesis, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.