Owies - właściwości odżywcze i zdrowotne

Owies to nie tylko zboże, z którego przyrządzisz przepyszną owsiankę, to także źródło wielu wartości odżywczych.
Owies - właściwości odżywcze i zdrowotne
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Niewiele zbóż może poszczycić się tak licznymi właściwościami jak owies. Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów i błonnika jest jednym z najczęściej spożywanych produktów. Pomaga również w odchudzaniu i jest doskonałym sprzymierzeńcem wątroby. Owies jest bogaty w krzem, który odnawia tkanki łączne mózgu. Ponadto, dostarcza mnóstwa energii, a dzięki wysokiej zawartości witaminy B1 poprawia pamięć.

Niezwykłe właściwości zdrowotne owsa

Owies jest spożywany od wieków. Jego właściwości zarówno odżywcze, jak i energetyczne sprawiają, że stanowi podstawę żywienia wielu ludów i cywilizacji.

Owies nazywany jest “królem zbóż”, ponieważ zawiera znacznie więcej białka, witamin, węglowodanów i składników odżywczych niż pozostałe zboża. Ziarno owsa niezwykle wzbogaca wartość odżywczą potraw, dlatego postaraj się dodawać go do prawie każdego śniadania.

1. Owies – wartości odżywcze

2#:owies.jpg

Skarbnica witamin

Owies to naturalna skarbnica witaminy E i wszystkich przydatnych witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B1, B5 i B6.

Źródło minerałów

Zawiera przede wszystkim minerały niezbędne dla organizmu, takie jak magnez, wapń i cynk.

Bogactwo węglowodanów złożonych

W owsie można znaleźć niezbędne dla zdrowia i zdrowego trybu życia węglowodany złożone. Warto zwrócić uwagę także na to, że zawarte w nim węglowodany wchłaniają się bardzo wolno. Oznacza to, że jest lekkostrawny i na długi czas zapewnia uczucie sytości. Właśnie dlatego tak często spożywa się go w dietach odchudzających.

2. Owies – inne właściwości

owies ma wiele właściwości zdrowotnych

Zapewnia na dłużej uczucie sytości

Spożywanie owsa pomaga w sposób zdrowy i naturalny zrzucić zbędne kilogramy. Dzieje się tak, ponieważ zawiera bardzo dużą ilość wolno przyswajalnych węglowodanów złożonych. W praktyce oznacza to, że uczucie sytości po spożyciu owsa utrzymuje się dłużej niż w przypadku innych pokarmów. Pozwala to zapomnieć o podjadaniu między posiłkami. Poza tym owies kontroluje poziom cukru we krwi.

Pozytywnie wpływa na pracę mózgu

Owies to jeden z produktów najbardziej bogatych w krzem – cudowny pierwiastek, który nie tylko dba o tkanki łączne mózgu, ale także je odnawia. Zawarte w nim węglowodany dostarczają energii, a witamina B1 pomaga usprawnić pamięć. To jeszcze nie wszystko, ponieważ owies zawiera również fosfor, czyli podstawowy pierwiastek w procesie kształtowania się mózgu i układu nerwowego w okresie młodości. Z tego powodu jego spożywanie zaleca się również dzieciom. Może warto dodać go do swojego śniadania?

Odpowiedni dla diabetyków

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, owies kontroluje poziomu cukru we krwi, dzięki czemu jest jednym z najbardziej polecanych zbóż dla diabetyków.

Zapobiega i pomaga przy zaparciach

Owies jest naprawdę doskonałym środkiem na tę dolegliwość. Dzięki dużej zawartości rozpuszczalnego błonnika poprawia przemianę materii i pomaga przy zaparciach. Nie zwlekaj, zacznij dzień od filiżanki płatków owsianych, a  zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej.

Kontroluje poziom cholesterolu we krwi

Zastanawiasz się w jaki sposób tego dokonuje? Wszystko za sprawą zawartości podstawowych aminokwasów, w szczególności metioniny, która obniża poziom złego cholesterolu. Poza tym owies dzięki zawartości błonnika i tłuszczów nienasyconych omega-6 pozwala zredukować poziom złego cholesterolu i jednocześnie podnieść dobry cholesterol (HDL).

Płatki owsiane na poprawę zdrowia

Dba o wątrobę

Dzieje się tak, ponieważ zawiera odpowiednią ilość aminokwasów, które stymulują pracę wątroby i przyczyniają się do produkcji większej ilości lecytyny, oczyszczając złożone produkty organizmu.

Zapobiega rakowi

Chociaż w żaden sposób nie może zapobiec w 100% pojawieniu się tej choroby, jest w stanie dzięki fitoestrogenom regulować poziom hormonów i chronić przed rakiem piersi.

Dba o układ krążenia

W szczególności dzięki wspominanym już właściwościom obniżania złego cholesterolu, owies przyczynia się do utrzymania naszego serca, krążenia oraz arterii w jak najlepszym stanie.

Zapobiega niedoczynności tarczycy

Tak jest, a to dlatego, że zawiera jod – minerał odpowiedzialny za odpowiednie funkcjonowanie tarczycy.

Dba o kości 

Owies dostarcza znacznej ilości wapnia, co pozwala utrzymać odpowiednią ilość tego pierwiastka w organizmie, aby móc zapobiec demineralizacji kości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braaten, J. T., Wood, P. J., Scott, F. W., Wolynetz, M. S., Lowe, M. K., Bradley-White, P., & Collins, M. W. (1994). Oat beta-glucan reduces blood cholesterol concentration in hypercholesterolemic subjects. European journal of clinical nutrition, 48(7), 465-474.
  • Holt, S. H., Brand Miller, J. C., Petocz, P., & Farmakalidis, E. (1995). A satiety index of common foods. European journal of clinical nutrition, 49(9), 675-690.
  • Tosh, S. M. (2013). Review of human studies investigating the post-prandial blood-glucose lowering ability of oat and barley food products. European Journal of Clinical Nutrition, 67(4), 310.
  • Nutr Rev. 2016 Feb; 74(2): 131–147. Published online 2015 Dec 31. Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. doi: 10.1093/nutrit/nuv063
  • Ann N Y Acad Sci. Author manuscript; available in PMC 2017 Mar 11. Published in final edited form as: Ann N Y Acad Sci. 2016 Mar; 1367(1): 21–30. Published online 2016 Mar 11. Vitamin B1 (thiamine) and dementia. doi: 10.1111/nyas.13031
  • Ann Pediatr Endocrinol Metab. 2014 Mar; 19(1): 8–12. Published online 2014 Mar 31. Iodine and thyroid function. doi: 10.6065/apem.2014.19.1.8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.