Soda oczyszczona: zastosowania kosmetyczne

Soda oczyszczona może nam pomóc wybielić zęby, ale nie powinna być stosowana w nadmiarze, ponieważ może uszkodzić szkliwo.
Soda oczyszczona:  zastosowania kosmetyczne

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wszyscy marzymy o pięknym i zdrowym wyglądzie, którego będą zazdrościć nam nawet przypadkowo spotkane na ulicy osoby. Często myślimy jednak, że wymaga to ogromnego nakładu finansowego, specjalistycznych zabiegów i drogich kosmetyków.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że najlepsze lekarstwa i kosmetyki każdy z nas ma w swoim domu. Jednym z nich jest soda oczyszczona, którą możesz wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale także do domowych zabiegów kosmetycznych.

Soda oczyszczona: zaskakujące kosmetyczne zastosowania

Pierwszą zaletą jest fakt, iż soda to wyjątkowo tani produkt. Co więcej, jest powszechnie dostępna niemal w każdym sklepie czy supermarkecie. Czy w związku z tym chcesz poznać jej zaskakujące zastosowania?

Piękna skóra

Eksperci zalecają regularne złuszczanie naskórka, aby pozbyć się martwych komórek i brudu, który odkłada się na skórze każdego dnia. Idealnym środkiem złuszczającym będzie właśnie soda oczyszczona.

Wymieszaj ją z wodą w proporcjach 3:1 i delikatnie masuj skórę kolistymi ruchami. Spłucz ciepłą wodą i użyj kremu nawilżającego.

Czyste włosy

soda na włosy

Na naszych włosach codziennie odkłada się wiele szkodliwych substancji i brudu, które sprawiają, że wyglądają one na tłuste i niezadbane. Rozwiązaniem tego problemu będzie soda dodana do Twojego szamponu.

Dodaj łyżeczkę sody i delikatnie wmasuj szampon we włosy, następnie pozostaw na 10 minut. Od razu po spłukaniu zauważysz, że Twoje włosy są czyste i świeże.

Łokcie i kolana

Łokcie i kolana to części ciała, na których skóra bardzo często jest wysuszona. Aby je nawilżyć, dodawaj sody do swojego kremu nawilżającego i używaj go codziennie.

Jedwabiście gładkie dłonie

Soda na dłonie

Dla zdrowych dłoni i paznokci, przygotuj specjalną pastę nawilżającą. Potrzebna będzie Ci soda oczyszczona i odrobina wody. Tak przygotowana pasta, nałożona na dłonie i paznokcie, sprawi, że staną się one jedwabiście gładkie i odżywione.

Śnieżnobiałe zęby

Soda oczyszczona to wyjątkowo skuteczny środek wybielający zęby, wykorzystywany często w pastach do zębów. Aby wybielić zęby w domu, wymieszaj odrobinę sody z wodą i szczyptą soli, a tak powstałą pastą myj zęby.

Pomoże Ci to uporać się z przebarwieniami. Dodatkowo możesz płukać usta wodą z sodą, co zwalczy nieprzyjemny oddech.

Naturalny dezodorant

Soda

Jako, że soda jest znana ze swoich właściwości neutralizujących brzydkie zapachy, może być wykorzystana także do stworzenia naturalnego dezodorantu. Możesz dodać pół szklanki sody do kąpieli lub przygotować pastę, którą nałożysz bezpośrednio pod pachami.

Co więcej, możesz stosować ją także jako peeling eliminujący przebarwienia powstałe na skutek używania zwykłych dezodorantów.

Skóra wolna od trądziku

Soda oczyszczona może być także użyta do walki z zaskórnikami, wągrami czy pryszczami, a także tłustą cerą. Wymieszaj sodę z sokiem z cytryny i zaaplikuj tę mieszankę na miejsca dotknięte trądzikiem.

Najlepiej jest używać tego środka na noc,  gdyż nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do przebarwień na skórze.

Gładkie stopy

Soda na stopy

Po ciężkim dniu stopy są zmęczone i potrzebują specjalnej opieki. W ich zrelaksowaniu i wygładzeniu pomoże Ci soda. Dodaj 3 łyżeczki sody do miski z ciepłą wodą i mocz w niej stopy przez 10 minut.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco.
  • Aschner, J. L., & Poland, R. L. (2008). Sodium Bicarbonate: Basically Useless Therapy. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2007-2400
  • Lookabill, S. K., Dulaney, A. R., Shepherd, G., & Kerns, W. P. (2017). Sodium bicarbonate. In Critical Care Toxicology: Diagnosis and Management of the Critically Poisoned Patient. https://doi.org/10.1007/978-3-319-17900-1_169

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.