Stres – Którym organom szkodzi najbardziej?

Wysoki poziom stresu może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu i nadciśnienia, co niekorzystnie wpływa na zdrowie naszego serca.
Stres – Którym organom szkodzi najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Stres to fizyczne i emocjonalne napięcie będące reakcją organizmu na różne sytuacje i emocje, takie jak frustracja, złość czy irytacja. Do pewnego stopnia stres może być zjawiskiem pozytywnym, ponieważ jest naturalną odpowiedzią ludzkiego ciała na niebezpieczeństwo i ryzyko.

Niestety większość osób cierpi z powodu wyjątkowo wysokiego poziomu stresu, który może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń zdrowotnych i emocjonalnych. W dzisiejszym artykule chcemy pokazać Ci, dla których części Twojego ciała i organów wewnętrznych wpływ stresu jest najbardziej niebezpieczny.

Współczesny świat wymaga od nas ciągłej intensywnej pracy i nieustającego pośpiechu, co sprawia, że liczba osób żyjących w wiecznym stresie z każdym rokiem wzrasta. Coraz trudniej jest uciec przed narastającą presją i panować nad własnymi emocjami i reakcjami organizmu.

Najbardziej niepokojący zdaje się być fakt, że większość osób cierpiących z powodu podwyższonego napięcia emocjonalnego nie robi absolutnie nic, aby temu zapobiec.

Najnowsze badanie opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) wskazują, że nawet u 40% osób stres wywołuje poważne zaburzenia snu. Dodatkowo warto podkreślić, że wysoki poziom stresu zaburza funkcjonowanie wielu organów, co w rezultacie może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Skóra

Trądzik

Częstym symptomem towarzyszącym stresowi jest pojawienie się trądziku. Stan zapalny wywołuje zatykanie się porów, a skóra staje się wówczas zaczerwieniona i podrażniona. Na twarzy odkładają się zanieczyszczenia i pot, przez co pojawiają się pryszcze i zaskórniki.

Płuca

Nadmiar stresu może znacznie osłabiać układ odpornościowy i funkcjonowanie płuc. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sao Paulo w Brazylii wykazały, że istnieje silny związek pomiędzy stresem a zachorowaniem na astmę, gdyż chroniczne napięcie emocjonalne osłabia płuca.

Serce

Ciągły stres i napięcie prowadzą do podwyższenia poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i obecności trójglicerydów w krwiobiegu. Artykuł opublikowany przez National Library of Medicine wskazuje na relację pomiędzy stresem a problemami z prawidłową pracą serca.

Oczy

Oko

Wyniki badań sugerują, że nadmierne napięcie fizyczne i emocjonalne może prowadzić do drżenia drobnych mięśni okalających oko odpowiedzialnych za zamykanie i otwieranie oczu. Dodatkowo w związku ze stresem może pojawiać się stan zapalny w oku i zaburzenia widzenia.

Wątroba

Akumulacja hormonów stresu może powodować zmiany w komórkach produkowanych przez wątrobę, co w rezultacie może prowadzić do poważnych schorzeń tego organu.

Mózg

Nadmiar stresu sprawia, że organizm zwiększa produkcję hormonu nazywanego kortyzolem. Nadmiar kortyzolu może mieć szkodliwy wpływ na korę mózgową, odpowiedzialną za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie.

Nerki

Nerki

Gdy poziom kortyzolu jest zbyt wysoki, nerki zaczynają wydalać fosforan, co w rezultacie prowadzi do osłabienia mięśni, łamliwości kości i wielu innych schorzeń.

Jelita

Zdrowe jelita i odpowiednio funkcjonujący układ trawienny to klucz do dobrego działania całego organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie między innymi o okrężnicę i inne elementy tego systemu. Kiedy jesteś zestresowany, szkodliwe substancje odkładają się w okrężnicy, wywołując gazy, ból brzucha i stan zapalny.

Jak zwalczyć stres?

Boso na trawie

Poniżej znajdziesz kilka porad, jak radzić sobie ze stresem, ograniczyć jego wpływ na zdrowie i nauczyć się zwalczać negatywne emocje. Jeśli jesteś jedną z tysięcy osób cierpiących z powodu zbyt wysokiego poziomu stresu skorzystaj z naszych rad:

  • Wypróbuj techniki relaksacyjne takie jak joga, taniec czy aromaterapia. Możesz też pójść na basen i popływać.
  • Dbaj o regularną aktywność fizyczną.
  • Zaplanuj każdy dzień tak, aby nie przytłoczył Cię nadmiar obowiązków.
  • Rób przerwy w trakcie pracy – porozciągaj się albo wyjdź na świeże powietrze.
  • Zadbaj o czas dla siebie i skup się na rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność.
  • Unikaj osób, które zarażają innych swoimi negatywnymi emocjami.
  • Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę.
  • Zwiększ dzienne spożycie wody.
  • Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.