Zachowaj spokój i pamiętaj, że szczęście to chwila...

Uczucie szczęścia jest chwilowe i często jest wynikiem zbiegu okoliczności i wcale nie musi być ciągłe. Jednak spokój i harmonia wewnętrzna to stan, który powinien towarzyszyć nam zawsze.
Zachowaj spokój i pamiętaj, że szczęście to chwila...

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Choć nie jest łatwo w każdej chwili zachować uczucie szczęścia, spełnienia i zadowolenia, bez względu na to zawsze powinniśmy się starać zachować spokój i wewnętrzny ład. Uczucie spokoju bowiem to życie pozbawione konfliktów i wolne od ograniczeń, które narzuca nam zewnętrzny świat.

Często zakłócają one naszą wewnętrzną harmonię i spokój wewnętrzny. Jeżeli się nad tym chwilę zastanowimy, aktualnie żyjemy w rzeczywistości gdzie z każdej strony bombardowani jesteśmy komunikatami pod tytułem „musisz być szczęśliwy”.

Niemniej jednak środowisko, w jakim żyjemy, nacisk świata zewnętrznego oraz nasze własne codzienne nawyki raczej oddalają nas aniżeli przybliżają do tej cudownej wyspy zwanej „szczęściem”.

Dlatego może warto spróbować skoncentrować się na innych faktorach, które pozwolą poprawić nasze samopoczucie.

Uczucie szczęścia i spełnienia nie powinno być uzależnione od tych wszystkich rzeczy, które obowiązkowo powinniśmy i pragniemy mieć. Nawet nie od wyznaczonych celów i wielkich myśli, które nie zawsze są osiągalne…

A może tak, by być szczęśliwym, wystarczy odnaleźć równowagę z samym sobą i z tym, co nas określa? Wewnętrzny spokój to wyciszone serce, które czuje się dobrze i nie potrzebuje niczego więcej oprócz tego, co już ma…

Spokój, a uczucie szczęścia

Czego tak naprawdę potrzebujesz by być szczęśliwym?

Radość to uzewnętrznienie uczucia szczęścia w jego największej postaci. Bywają dni, kiedy bez konkretnej przyczyny jesteśmy bardziej otwarci na to, co oferuje nam otaczający nas świat. Po prostu cieszymy się tym, że jesteśmy.

Bywają jednak i takie momenty, kiedy to wystarczy, że coś pójdzie nie po naszej myśli lub nie tak jak się spodziewaliśmy i nasze uczucia drastycznie się zmieniają. Już nie tryskamy radością, przestajemy czuć się dobrze i w mgnieniu oka pojawiają się te koszmarne myśli, które w kilka chwil niszczą uczucie szczęścia.

Warto zatem zatrzymać się i przez moment zastanowić nad kilkoma aspektami, które być może odmienią nasze postrzeganie rzeczywistości.

Łódź z kwiatami

Akceptacja siebie samego, to tam zaczyna się spokój wewnętrzny

Wewnętrzny lęk, który praktycznie wszyscy od czasu do czasu odczuwamy to cienka nitka, która ciągle przypomina nam o tych wszystkich rzeczach, które powinniśmy dokonać, a za które jeszcze się nie zabraliśmy.

Depresja natomiast to kotwica, która sprawia, że grzęźniemy na mieliźnie dnia wczorajszego, przypomina o tym, co straciliśmy, o frustracjach i o tym, czego nie osiągnęliśmy.

Dlaczego natrętnie zapominamy o teraźniejszości? Jest to ogromny błąd, który wszyscy bez wyjątku popełniamy. Dalecy od zaakceptowania tego, co jest tutaj i teraz jednocześnie oddalamy się od tego, co jest naszą esencją, niszcząc poczucie własnej wartości.

Zaakceptuj wszystko to, co przeżyłeś ze wszystkimi błędami, stratami i porażkami, ale i z każdym zwycięstwem i triumfem. Wszystkie te doświadczenia są podstawą tego, kim teraz jesteś. Potraktuj to jako pierwszy krok odnalezienia wewnętrznego spokoju.

Przestań obsesyjnie koncentrować się na przyszłości. Przyszłość nie istnieje, jeszcze się nie zdarzyła, nie ma jej! To, co naprawdę możesz odczuwać i przeżywać to tu i teraz. To teraźniejszość jest najważniejsza!

Jesteś tą osobą, którą dziś widzisz w odbiciu lustra, dlatego weź głęboki oddech i pozwól by wszystkie lęki i obawy wyszły z Ciebie wraz z wypuszczanym powietrzem. Spokój i harmonia pojawią się wtedy, gdy znajdziesz równowagę ze swoim wewnętrznym „ja” poprzez akceptację siebie.

Szczęście to wyzwolenie się od strachu

Jeżeli przeżywanie radosnych chwil utożsamimy z byciem szczęśliwym, aby osiągnąć ten stan, należy czym prędzej wyzbyć się wszelkich niepokojów.

  • pozbądź się strachu związanego z obawą przed tym, że nie jesteś taki, jakby oczekiwali tego inni. Zawsze bądź sobą!
  • zapomnij o strachu przed porażką! Ludzie uczą się na błędach, dlatego konieczne jest ich popełnianie.
  • nie bój się samotności! Dużo gorsze jest nieszczere towarzystwo, które jedynie doprowadza do uczucia smutku i nieszczęścia.
  • zlikwiduj strach przed upływem czasu, zmarszczkami i siwymi włosami… Jedyne czego możemy się obawiać to nieprzeżytego życia
Różowy kwiat

Nie doszukuj się spokoju wewnętrznego na zewnątrz

Szczęście nie znajduje się w kieszeniach innych ludzi ani w wielkich budowlach. Szczęście jest we wnętrzu każdego z nas i aby je odnaleźć potrzeba wiele pracy na podłożu psychologicznym i emocjonalnym.

  • naucz się trzymać z daleka od tego wszystkiego, co jest powodem Twojego niepokoju i zmusza Cię do bycia osobą, którą nie jesteś. Czasem konieczne jest trzymanie się z daleka od niektórych ludzi
  • pamiętaj o tym, że by osiągnąć spokój wcale nie trzeba zbyt wiele. Najważniejsze to mieć przy sobie osoby, które darzą Cię miłością i przy których zawsze możesz być prawdziwą wersją siebie
  • przebaczaj! Jest to najlepsza forma uwolnienia, która generuje wewnętrzny spokój i harmonię, a którą niestety nie wszyscy stosujemy.
  • Pamiętaj, że każda myśl nacechowana gniewem i złością całkowicie Cię zniewala, a tym samym uniemożliwia osiągnięcie wewnętrznego spokoju, na który zasługujesz. Zrozum, że rzeczy się zdarzają, a sytuacje zmieniają.
  • Żadna krzywda nie jest na zawsze, a ból nie będzie odczuwalny wiecznie

Akceptując te wszystkie aspekty, skoncentrujmy się na tym, co jest naprawdę ważne, czyli na naszym wnętrzu, teraźniejszości i połączeniu ze wszystkim tym, co pozytywne i tym, co wzbogaca naszą duszę. Zwolnij tempo i pozwól sobie na spokój.

Dzięki temu będziesz bardziej otwarty na to, co jest wokół Ciebie i zwrócisz większą uwagę na swoje własne potrzeby. Choć nie zawsze możliwe jest zatrzymanie uczucia szczęścia na dłużej, tak naprawdę ważne jest dbanie o spokój wewnętrzny. Pamiętaj o tym!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.