Talk kosmetyczny - powiązanie z rakiem jajnika

Talk kosmetyczny - powiązanie z rakiem jajnika
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Prawdopodobnie każda z nas od czasu do czasu stosuje talk kosmetyczny albo inne zawierające go produkty. Ten biały proszek jest wykorzystywany w wielu różnych gałęziach przemysłu. Między innymi jest on składnikiem wielu kosmetyków i pudrów do twarzy. A nawet pudrów do pielęgnacji niemowląt.

Ostrożnie jednak! Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że nadmierne stosowanie produktów zawierających talk kosmetyczny zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Czym jest talk kosmetyczny?

Talk kosmetyczny w większości składa się z talku – minerału z gromady krzemianów, złożonego z krzemu, magnezu, tlenu i wodoru. W naturalnej postaci talk zawiera toksyczną substancję o nazwie azbest.

W Stanach Zjednoczonych wprowadzono federalne przepisy w tej kwestii. Od roku 1970 dostępne na rynku tego kraju talki kosmetyczne nie zawierają w swym składzie azbestu.

Obecnie talk jest stosowany w przemyśle na wiele sposobów. Jest on bowiem jednym z podstawowych składników produktów kosmetycznych dla kobiet. Zwykle talk kosmetyczny jest używany do pochłaniania nadmiaru wilgoci, a tym samym utrzymania suchej i bez podrażnień skóry.

Z tego właśnie powodu wiele kobiet uważa, że jest on doskonałym produktem do higieny intymnejutrzymuje on intymne miejsca suche oraz zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu.

Objawy raka jajnika

Jednakże American Cancer Society ostrzega, że stosowanie talku w obszarze genitaliów może mieć powiązanie z rozwojem raka jajnika.

Wskazują na to wyniki przeprowadzonych badań. Jednoznacznie potwierdzają one, że przy regularnym stosowaniu talku w tej części ciała, biały proszek może dostać się do macicy. Stamtąd wędrować do jajowodów i jajników, wywołując stan zapalny. Jednocześnie stwarzając idealne warunki do rozwoju komórek nowotworowych.

Zagrożenia ze stosowania talku u dzieci

Również stosowanie talku do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci może mieć wpływ na pojawienie się u nich raja jajnika w późniejszym wieku.

Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki talku mogą przez wiele lat krążyć po żeńskim układzie rozrodczym, stopniowo uszkadzając jajniki. Taka sytuacja sprzyja również rozwojowi komórek nowotworowych, które następnie mogą doprowadzić do poważnej choroby.

Rak szyjki macicy

Przeprowadzone w 1971 roku badanie pozwoliło zidentyfikować ślady talku w 75% przypadków raka jajnika będących obiektem badań.

Z kolei w wyniku innego eksperymentu, przeprowadzonego w różnych 8 krajach przez 19 naukowców, ustalono, ze u kobiet, które regularnie używają talku kosmetycznego do pielęgnacji stref intymnych, ryzyko wystąpienia raka jajnika wzrasta od 30 do 60%.

Chociaż American Cancer Society wielokrotnie ostrzegała przed ryzykiem wystąpienia raka jajnika w wyniku stosowania talku kosmetycznego, Agencja Żywności i Leków (FDA) dotychczas nie wycofała tego popularnego produktu z rynku.

Jak również, nie wprowadziła wśród producentów obowiązku opatrzenia produkowanych talków etykietą informującą o zagrożeniu przy stosowaniu produktu przez dłuższy czas. Szczególnie przy nanoszeniu go na obszary intymne.

Ostrzeżenie o stosowaniu talku kosmetycznego

Po połączeniu wyników różnych badań przeprowadzonych na całym świecie na temat stosowania talku, wiele instytucji zdrowia, a nawet słynne marki wytwarzające talk kosmetyczny, postanowiły ostrzec konsumentów o ryzyku płynącym ze stosowania tego produktu.

Pielęgnacja niemowlęcia talkiem

American Academy of Pediatrics nie zaleca już stosowania talku do pielęgnacji niemowląt w celu zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry. Decyzja ta została podjęta po otrzymaniu informacji o tym, że talk może prowadzić do uszkodzeń płuc dziecka. A co za tym idzie do poważnych zaburzeń układu oddechowego.

Na etykiecie talku dla niemowląt firmy Johnson & Johnson Baby Powder widnieje ostrzeżenie, że produkt powinien być stosowany wyłącznie do użytku zewnętrznego. A także, że należy unikać kontaktu białego proszku z podrażnioną skórą, oczami i okolicą nosa. A to dlatego, że może on doprowadzić on do problemów z oddychaniem.

Koalicja na Rzecz Profilaktyki Raka optuje za tym, by na wszystkich produktach zawierających w swym składzie talk, umieszczano ostrzeżenie o zwiększonym ryzyku wystąpienia raka jajnika w następującej postaci. “Częste stosowanie talku kosmetycznego w okolicach narządów płciowych kobiet znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u nich raka jajnika”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.