Wskaźnik cholesterolu - 5 sposobów na obniżenie

Bardzo ważne znaczenie dla skutecznego obniżenia cholesterolu ma włączenie do diety składników bogatych w błonnik, a także produktów o właściwościach rozszerzających naczynia krwionośne, takich jak między innymi czosnek czy korzeń imbiru.
Wskaźnik cholesterolu - 5 sposobów na obniżenie

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko staje się tym większe, jeśli masz nadwagę, złe nawyki takie jak palenie tytoniu lub nadmierne picie alkoholu, które nie pomagają obniżyć cholesterolu, jesz w sposób niezrównoważony lub masz genetyczne predyspozycje do chorób serca.

W tym artykule prezentujemy 5 naturalnych środków, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu bez konieczności przyjmowania leków.

Na obniżenie cholesterolu – mozga kanaryjska

Mozga kanaryjska przeznaczona do spożycia przez ludzi, jest środkiem spożywczym, a zarazem medycznym, który stał się szczególnie popularny w ostatnich latach. Niesamowite właściwości mozgi kanaryjskiej są pomocne w zwalczaniu wysokiego poziomu ciśnienia krwi, tłuszczu, a także stanów zapalnych.

Co więcej, mozga kanaryjska skutecznie regeneruje wątrobę i trzustkę. Jednak, w tym przypadku omawiamy jej właściwości ze względu na to, że skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi, dzięki znajdującej się w niej lipazie.

Proponowany przez nas sposób spożycia: mleko z mozgi kanaryjskiej.

  • Nasiona zalewamy wodą i zostawiamy zamoczone na całą noc.
  • Następnego dnia namoczone nasiona miksujemy wraz z pozostałą wodą.
  • Tak zmiksowany napój przelewamy przez sitko.
  • Najlepiej wypić jedną szklankę mleka z mozgi kanaryjskiej na czczo, a drugą tuż przed snem.

Marchew

Marchew jest warzywem, które przynosi wiele korzyści, a zwłaszcza w walce z cholesterolem. Dlaczego? Co najmniej z dwóch powodów:

  • Z jednej strony, jest bogatym źródłem beta-karotenów, które stymulują wytwarzanie witaminy A, przeciwutleniacza, który zwiększa stężenie cholesterolu HDL i obniża zły cholesterol LDL.
  • Z drugiej strony, marchew zawiera mnóstwo błonnika, który jest niezbędnym elementem diety służącej trzymaniu cholesterolu pod kontrolą. Błonnik niczym miotełka “wymiata” cholesterol i ułatwia usuwanie go poprzez jelita.
    Marchew na obniżenie cholesterolu

Pomysł na spożycie: surówka z marchewki.

Przeczytaj również artykuł: Marchew i jej niesamowite właściwości!

Codziennie przygotowuj sałatkę z dwóch utartych surowych marchwi pochodzących z hodowli ekologicznej. Możemy dodać więcej warzyw i doprawić do smaku oliwą z oliwek i cytryną lub octem jabłkowym. Pamiętaj jednak o tym, by zawsze unikać nadużywania soli.

Płatki owsiane na obniżenie cholesterolu

Owies należy do zbóż, które doskonale oddziałują na nasze zdrowie, pod warunkiem, że nie cierpimy na nietolerancję glutenu. Jego główną cechą jest to, że jest bogaty w błonnik rozpuszczalny, który obniża LDL, z czym mamy do czynienia również w przypadku marchwi.

Nie daj się nabrać jeśli chodzi o produkty takie jak ciastka i ciasta, których producenci twierdzą, że zawierają owies. Zazwyczaj poza samymi płatkami owsianymi zawierają również znaczne ilości cukru, mąki pszennej i tłuszczów trans, które podnoszą poziom cholesterolu.

Pomysł na spożycie: pożywne śniadanie.

Gotowane lub surowe płatki owsiane stanowią idealny pomysł na śniadanie. Szczególnie pożywne staje się w połączeniu z dodatkiem jogurtu, koktajlu roślinnego, świeżych lub suszonych owoców, orzechów i nasion.

Czosnek

Czosnek jest rośliną leczniczą stosowaną w różnych sytuacjach już od czasów starożytnych. W tym przypadku nie tylko zmniejsza stężenie cholesterolu, ale również trójglicerydów, które często są z nim powiązane.

Pomysł na spożycie: surowy na czczo.

Problem z jedzeniem czosnku polega na tym, że nie należy on do łatwostrawnych, odbija się po nim i powoduje nieświeży oddech, który wpływa na nasze relacje społeczne.

Czosnek marynowany
  • Jeśli te niedogodności stanowią dla nas znaczną przeszkodę w jego regularnym jedzeniu, można zamiast tego kupić gotowe kapsułki czosnku.
  • Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem bardziej naturalnych rozwiązań, zalecamy jedzenie ząbka czosnku na czczo, przed śniadaniem. Możesz również zastosować pomysłowe rozwiązanie polegające na tym, że starty czosnek podsmażamy na patelni używając do tego niewielkiej ilości oliwy z oliwek.
  • Bardziej śmiałe z nas mogą się podjąć kuracji z czosnku tybetańskiego.

Imbir

Ten aromatyczny i pikantny, egzotyczny korzeń, kryje w sobie liczne właściwości zdrowotne, dlatego w kuchni zawsze powinnyśmy mieć go pod ręką.

Zawarte w imbirze przeciwutleniacze skutecznie pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają zatykaniu się tętnic.  Korzeń imbiru zapobiega też tworzeniu się skrzepów krwi, a ponadto poprawia krążenie krwi.

Pomysł na spożycie: sok imbirowy.

Surowy korzeń imbiru możemy jeść starty w sałatkach lub stosować imbir w proszku jako doskonałą przyprawę. Naszym pomysłem, który być może ułatwi Ci codzienne spożywanie imbiru to przyrządzanie go w formie soku, koktajlu lub pysznego smoothie w połączeniu z innymi owocami lub warzywami.

Przeczytaj również artykuł: Imbir i jego zdrowotne właściwości

Doskonałym połączeniem jest jabłko, imbir i marchew, ale możesz również zastosować sok z pomarańczy, ananasa, papaję, świeżą miętę, banana, gruszkę czy też różne rodzaje czerwonych owoców.

Pamiętaj jednak, że jeśli już przyjmujesz leki na obniżenie cholesterolu lub w przypadku innej poważnej choroby, przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji naturalnej najlepiej skonsultować się z lekarzem .


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Niwa, R., & Niwa, Y. S. (2011). The Fruit Fly Drosophila melanogaster as a Model System to Study Cholesterol Metabolism and Homeostasis. Cholesterol. https://doi.org/10.1155/2011/176802
  • Cholesterol Binding and Cholesterol Transport Proteins: (2010). https://doi.org/10.1007/978-90-481-8622-8
  • Absorption, C. (2013). Cholesterol Absorption, Synthesis, Metabolism, and Fate. Marks’ Basic Medical Biochemistry: A Clinical Approach.
  • Orth, M., & Bellosta, S. (2012). Cholesterol: Its Regulation and Role in Central Nervous System Disorders. Cholesterol. https://doi.org/10.1155/2012/292598
  •  Gunness P., Gidley MJ., Mechanisms underlying the cholesterol lowering properties of soluble dietary fibre polysaccharides. Food Funct, 2010. 1 (2): 149-155.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.