Zapalenie wyrostka - Rozpoznaj symptomy!

Aby rozpoznać czy ból jest spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego czy wywołany gazami jelitowymi, należy ucisnąć w dolnej prawej części brzucha. Jeżeli ból ustąpi, oznacza to fałszywy alarm – gazy.
Zapalenie wyrostka - Rozpoznaj symptomy!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wiele osób cierpiących na zapalenie wyrostka potrzebuje nagłej interwencji chirurgicznej. Dlatego też warto zawczasu poznać możliwe symptomy tej dolegliwości. Dodatkowo warto wspomnieć też o głównych przyczynach, które ją wywołują

Zazwyczaj jest to spowodowane stanem zapalnym w wyrostku robaczkowym, który jest niewielkim organem na zakończeniu jelita grubego. Dolegliwość ta może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dlatego też warto rozpoznawać najpowszechniejsze objawy, które mogą wskazywać na zapalenie wyrostka.

Zapalenie wyrostka: czym się objawia?

1. Rodzaj bólu

  • Ból najczęściej rozpoczyna się w okolicy pępka, a później stopniowo promieniuje do prawej dolnej części brzucha, lekko powyżej biodra.
  • Naciskanie i dotykanie tego miejsca wywołuje coraz silniejszy i ostrzejszy ból.
  • Brzuch jest twardy. Możesz odczuwać dziwne uczucie pełności, a gdy dotykasz brzucha jest on wyjątkowo twardy. Jest to wywołane stanem zapalnym w jelitach, który jest związany z infekcją wyrostka robaczkowego. Może to prowadzić do dalszych konsekwencji zdrowotnych.
Kłucie w boku
  • Możesz odczuwać ostry ból w prawym biodrze, zwłaszcza, gdy chodzisz.
  • Ulgę przynosi leżenie, niestety tylko chwilowo.
  • Spróbuj zakasłać. Jeśli wywoła to ostry lub piekący ból w brzuchu, jest to jasny objaw stanu zapalnego, być może wywołanego przez zapalenie wyrostka.
  • Zapamiętaj, że jeśli odczuwasz opisane wyżej dolegliwości, może to oznaczać, że za kolejne 12-24 godziny nasilą się na tyle, że konieczna będzie hospitalizacja.
  • Zwracaj więc uwagę nawet na najmniejsze objawy mogące sugerować zapalenie wyrostka, zwłaszcza u dzieci. Nie wahaj się udać do lekarza, aby postawił on prawidłową diagnozę.

2. Inne objawy

  • Gorączka: Jest to jeden z głównych symptomów towarzyszących zapaleniu wyrostka. Nawet jeśli temperatura jest podwyższona tylko o kilka dziesiątych stopnia, ale jednocześnie odczuwasz ból i dyskomfort w prawej części ciała, nie wahaj się i niezwłocznie udaj się do lekarza.
  • Zaparcia: Zapalenie wyrostka może wywoływać zaburzenia w pracy jelita cienkiego. Może to wywoływać zaparcia, a wizyty w toalecie mogą powodować jeszcze silniejsze bóle brzucha.
  • Utrata apetytu: Zapalenie wyrostka prowadzi także do kumulacji gazów jelitowych, przez co czujemy dyskomfort i nie mamy ochoty jeść.
  • Wymioty, złe samopoczucie, przemęczenie: To kolejne symptomy, które mogą towarzyszyć zapaleniu wyrostka robaczkowego. Mogą występować one nawet wcześniej niż intensywny ból brzucha, który w końcu zmusi nas do wizyty na pogotowiu.

Warto więc zapamiętać te poprzedzające ataki bólu symptomy.

Co wywołuje zapalenie wyrostka?

  • Przerost tkanki chłonnej:

Może brzmi to poważnie, ale wbrew pozorom jest to schorzenie dość proste do wytłumaczenia. Można porównać to na przykład do przerostu migdałków w Twoim gardle.

Takie organy odgrywają bardzo ważną rolę w ciele, ale gdy dochodzi do ich zapalenia, puchną i bolą, wywołując gorączkę. Tego typu infekcje dotykają przede wszystkim osób pomiędzy 8 a 30 rokiem życia. Ta sama grupa jest najbardziej narażona na zapalenie wyrostka.

Wizyta u lekarza
  • Produkty przemiany materii i toksyny:

Czasami stan zapalny w jelicie wywołują  produkty przemiany materii, które nie zostały wydalone z organizmu. Wówczas w jelicie może dojść do infekcji, jest też ono zablokowane, co uniemożliwia normalny proces wydalniczy.

Osoby, którym często doskwierają zaparcia są też bardziej narażone na  zapalenie wyrostka . Nie należy ignorować tych dolegliwości, gdyż w rezultacie mogą prowadzić one do zapalenia otrzewnej.

  • Stan zapalny: 

Ścianki wyrostka robaczkowego są wyściełane niewielkimi komórkami limfatycznymi, tak jak już wspomnieliśmy, podobnymi nieco do migdałków. Czasami z powodu infekcji lub składnika pożywienia na tkankach tych mogą rozwinąć się bakterie, które wywołują dalsze dolegliwości.

Pamiętaj, że w jelicie pełno jest bakterii, które mogą wywołać właśnie taki efekt.

Warto dodać, że kluczowa w zapobieganiu zapaleniu wyrostka robaczkowego jest odpowiednia dieta. Dzięki dobrze dobranemu jadłospisowi może nie da się całkowicie uniknąć tego schorzenia, ale pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko.

Regularnie oczyszczaj organizm z toksyn i stosuj naturalne środki na zaparcia.

Pij dużo płynów, jedz produkty bogate w błonnik, uzupełnij dietę o świeże owoce i warzywa oraz probiotyki. Produkty takie jak kefir i jogurt grecki pomogą Ci odbudować zdrową florę bakteryjną w jelitach, co ochroni Cię przed infekcjami.

Pij szklankę ciepłej wody z cytryną codziennie rano. Dzięki temu oczyścisz organizm, wydalisz toksyczne substancje i zapewnisz sobie niezbędną dawkę witamin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.