Grejpfrut na oczyszczanie nerek i wątroby

Wątroba i nerki, choć odpowiadają za eliminację toksycznych substancji z organizmu, czasem są przeciążone. Regularne oczyszczanie z pomocą naturalnych produktów pomoże w zachowaniu idealnego stanu tych narządów.
Grejpfrut na oczyszczanie nerek i wątroby

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2019

Czy wiesz, ze grejpfrut ma silne właściwości oczyszczające? Wątroba i nerki to organy, w których z łatwością gromadzą się toksyny i zanieczyszczenia z całego organizmu. Kiedy gromadzą się w nadmiarze, negatywnie wpływają na samopoczucie i na ogólny stan zdrowia.

Zanieczyszczenie tych dwóch narządów może doprowadzić do chronicznego zmęczenia, problemów skórnych, zaburzeń jelitowych, miejscowego bólu, migren i wielu innych dolegliwości.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co dotyczy detoksykacji tych dwóch organów oraz przekonasz się jak grejpfrut, cytryna i imbir mogą pomóc Ci usprawnić ich funkcjonowanie. Zapraszamy do lektury!

Korzyści płynące z oczyszczania wątroby i nerek

Kobieta ćwiczy jogę

Zarówno wątroba, jak i nerki to narządy niezmiernie ważne w przeprowadzaniu procesu detoksykacji organizmu. Szkodliwe substancje wnikają każdego dnia do organizmu razem z żywnością, generujemy je poprzez stres, złe nawyki i dostarczamy wraz z wdychanym powietrzem.

Jeżeli nasze ciało funkcjonuje, jak należy, wtedy toksyny usuwane są sprawnie i na bieżąco, a my cieszymy się dobrym zdrowiem. Jednak nieraz dochodzi do sytuacji, że narządy te są przeciążone i pracują na skraju wytrzymałości. Z tego powodu zaleca się przynajmniej raz w roku je oczyszczać.

Oczyszczanie jest najlepszym sposobem na obniżenie ryzyka występowania chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych, które zwykle spowodowane są nagromadzeniem toksyn oraz predyspozycjami genetycznymi.

Dodatkowym plusem detoksu jest to, że poprawia komfort, samopoczucie i dodaje energii. Korzystnie wpływa na wygląd i pomaga zwalczyć uciążliwe dolegliwości takie jak trądzik, alergie, a także niestrawność.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Wątroba – 10 sposobów na regenerację

Grejpfrut, cytryna i imbir – moc oczyszczania

Cytryna

Świeży sok z cytryny

Kiedy myślimy o oczyszczaniu nerek i wątroby, pierwszy owoc, który przychodzi na myśl to bez wątpienia cytryna. Ma ona wiele korzyści zdrowotnych, które szczególnie pozytywnie wpływają na te dwa narządy.

Cytryna poprawia trawienie składników pokarmowych, zwłaszcza tłuszczów, co znacznie ułatwia pracę wątrobie. Co więcej, zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych i występowania infekcji dróg moczowych.

Grejpfrut

Grejpfrut to kolejny doskonały wybór dla wątroby. Zawiera bowiem przeciwutleniacze, a także witaminę C, której składnikiem jest kwas cytrynowy. Również korzystnie wpływa na nerki dzięki swoim właściwościom moczopędnym. Grejpfrut bardzo często jest uwzględniany także w dietach odchudzających.

Imbir

Surowy i sproszkowany imbir

Imbir skutecznie sprawdza się przy walce z akumulacją tłuszczu w wątrobie i woreczku żółciowym. Ponadto poprawia procesy trawienne i zmniejsza prawdopodobieństwo powstania kamieni żółciowych.

Dodatkowo mobilizuje organizm do pocenia się, co ułatwia pracę nerkom. Imbir ma też działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i wiele innych właściwości, które szczególnie korzystnie wpływają na płeć piękną.

Osoby cierpiące na nadkwaśność żołądka powinny unikać tego produktu lub wprowadzić alternatywę w postaci zielonej herbaty z cytryną i przyjmować ją trzy razy dziennie.

Jak przygotować preparat oczyszczający?

Dzbanek lemoniady

Do przygotowania tego leczniczego preparatu potrzebne będą trzy składniki w podanych niżej ilościach.

Składniki:

  • 1 ekologiczna cytryna
  • pół ekologicznego grejpfruta
  • trzy grube plastry świeżego imbiru
  • stewia dla osłody
  • pół litra wody

Wszystkie składniki przy użyciu blendera należy dokładnie ze sobą wymieszać. Jeżeli cytrusy są pochodzenia ekologicznego, nie obieraj ich ze skórki. Następnie przecedź mieszankę, dodaj do niej odrobinę stewii i wypij.

Jak i kiedy spożywać?

Napój powinno się spożywać przez 21 dni i powinno to wyglądać w następujący sposób:

  • Pierwszą szklankę gorącej mieszanki pić na czczo, aby skutecznie aktywować metabolizm.
  • Dwie filiżanki napoju wypij rano. Pamiętaj, by jedna od drugiej była oddzielona posiłkiem.
  • Następnie dwie szklanki wypij po południu: najlepiej po obiedzie i po podwieczorku.
  • Ostatnie pół szklanki spożyj przed udaniem się do łóżka, aby ułatwić swojemu ciału nocną regenerację.

Przy oczyszczaniu bardzo ważne jest, by ułatwić pracę okrężnicy i jelitom, zapobiegać zaparciom i dzięki temu ułatwić eliminowanie toksyn z organizmu. Można zatem uwzględnić nasiona lnu lub śliwki. Można również zdecydować się na wykonanie naturalnej lewatywy.

Podczas oczyszczania…

Podczas oczyszczania wątroby i nerek na trzy tygodnie powinno się zminimalizować lub całkowicie wyeliminować spożycie niektórych produktów, a należą do nich:

  • czerwone mięso i przetworzone wędliny
  • produkty rafinowane, uwodornione tłuszcze, a także wszelkiego rodzaju oleje do smażenia
  • półprodukty
  • śmietana, mleko, tłuste sery i margaryny
  • ciasta, ciasteczka, białe pieczywo i inne produkty z rafinowanej mąki
  • cukier i słodkie produkty
  • napoje gazowane, napoje słodzone, alkoholowe i bezalkoholowe
  • papierosy

Osoby stale przyjmujące leki lub cierpiące na poważne schorzenia, zanim zdecydują się na oczyszczanie powinny skonsultować się z lekarzem. Mimo to, że jest ono naturalne, może zaburzyć terapię leczniczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.
  • Aryaeian N., Shahram F., Mahmoudi M., Tavakoli H., et al., The effect of ginger supplementation on some immunity and inflammation intermediate genes expression in patients with active rheumatoid arthritis. Gene, 2019. 698:179-185.
  • Jensen T., Abdelmalek MF., Sullivan S., Nadeau KJ., et al., Fructose and sugar: a major mediator of non alcoholic fatty liver disease. J Hepatol, 2018. 68 (5): 1063-1075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.