Niepewność i lęki - 5 zaskakujących przyczyn

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak codzienne nawyki czy środowisko, w którym żyjemy, wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Niektóre czynniki wywołujące stany lękowe i niepewność mogą zaskoczyć wiele osób.
Niepewność i lęki - 5 zaskakujących przyczyn

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niepewność i stany lękowe to bardzo wyniszczające uczucia, które sprawiają, że przestajemy ufać światu i czujemy się w nim bardzo zagubieni. Towarzyszy im także stałe przekonanie, że nie czeka nas nic dobrego, a na pewno w niedalekiej przyszłości wydarzy się coś strasznego.

Niepewność to naturalna reakcja ludzkiego organizmu na stres lub sytuację zagrożenia. To pierwotny instynkt, przez który naszym głównym zadaniem jest ,,przetrwanie”. Zmagasz się z tym problemem? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj 5 zaskakujących przyczyn niepewności i stanów lękowych.

Całe szczęście obecnie znamy już wiele sposobów i technik radzenia sobie ze stanami lękowymi. Niestety naturalne reakcje na ten rodzaj stresu i lęku bywają często zgubne – niektórzy z nas, na przykład kompulsywnie jedzą i w ten sposób starają sobie poradzić z negatywnymi emocjami.

Jest to o tyle niebezpieczne, że może prowadzić nawet do uzależnienia. Skupimy się więc na przyczynach wywołujących niepewność.

1. Siedzący tryb życia

Jeśli dręczy Cię lęk i niepewność, bardzo możliwe, że przyczyną jest siedzący tryb życia.

Wielu badaczy potwierdza, że nieprawidłowe nawyki i brak aktywności fizycznej to jedne z podstawowych czynników osłabiających zarówno fizyczną, jak i psychiczną odporność.

Jeśli więc zmagasz się ze stanami lękowymi lub nadmiarem stresu, koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Pomoże Ci to zwalczyć uporczywe uczucie strachu i zagrożenia, dzięki hormonom wydzielanym w trakcie wysiłku fizycznego.

Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, warto zacząć spędzać mniej czasu na kanapie. Rutyna i stres to niezwykle groźne czynniki mogące doprowadzić do rozwoju depresji. Pamiętaj o tym i zapomnij o wymówkach – już dziś zadbaj o swoje ciało i umysł!

2. Niepewność w wielkim mieście

Udowodniono naukowo, że życie w wielkim mieście może być przyczyną rosnącej niepewności i strachu. Wszystko za sprawą otaczających ludzi i tysięcy dźwięków.

W dużym mieście jesteśmy stale w ruchu, ciągle gdzieś pędzimy i łatwo zagubić w tym swój własny komfort psychiczny.

Jeśli zauważasz, że hałas i tłum zaczynają Ci przeszkadzać, koniecznie udaj się poza miasto, poszukaj spokojnego miejsca i świeżego powietrza. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zaburzeń psychicznych mogą być także zanieczyszczenia i smog.

niepewność w dużym mieście

Wiele badań wykazało, że osoby mieszkające poza wielkimi ośrodkami miejskimi, są mniej narażone na stres, lęk i depresję.

Wygląda na to, że jednym z czynników może być właśnie zanieczyszczenie powietrza, choć oczywiście nie jest to jedyną przyczyną takiego stanu rzeczy. Winą obarcza się między innymi wolne rodniki, a także miejski styl życia, tak różny od życia na wsi.

Aby zwalczyć stany lękowe i ciągłą niepewność, wystarczy nawet weekendowy wypad za miasto. Nawet jeden dzień spokoju pomoże Ci się wyciszyć i zwolnić tempo. Z pewnością zaskoczy Cię to, jak szybko Twój umysł wróci na normalne tory.

3. Problemy ekonomiczne i środowisko

Badanie przeprowadzone przez ECNP (Europejskie Towarzystwo Neuropsychofarmakologii) doprowadziło do wielu zaskakujących wniosków. Okazało się, że najwięcej przypadków niepewności i stanów lękowych dotyczy kobiet o niskim statusie społeczno-ekonomicznym mieszkających w miastach. U mężczyzn ryzyko to jest o wiele niższe.

W przypadku kobiet o stabilnej sytuacji ekonomicznej, przyczyną zaburzeń psychicznych i niepewności może być z kolei sytuacja polityczna. Najczęściej radzą sobie ze stresem i lękiem, pracując na rzecz społeczności i udzielając się w różnych organizacjach.

Im mniej przyjazna okolica, tym gorsza kondycja psychiczna. Okazuje się, że czynnik ten jest o wiele mniej groźny dla mężczyzn.

4. Złe nawyki żywieniowe

Być może wyda Ci się to nieprawdopodobne, ale niezdrowe jedzenie może prowadzić do rozwoju stanów lękowych, a nawet depresji. Tak wynika z badania opublikowanego przez Brytyjski Magazyn Farmakologiczny.

Przez 4 miesiące karmiono jedną grupę gryzoni produktami bogatymi w tłuszcze, a drugą grupę standardowymi produktami. Po tym czasie w pierwszej grupie zaobserwowano znaczną nerwowość. Kolejnym etapem eksperymentu była zmiana jadłospisu pierwszej grupy na zdrowszy. Po pewnym czasie objawy takie jak nerwowość i apatia ustąpiły.

Dieta zbyt bogata w tłuszcze może negatywnie odbić się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak lęk, apatia lub niepewność, koniecznie zadbaj o zdrową dietę.

5. Hałas wywołuje lęk i niepewność

medytacja na łące a niepewność

Niepewność i stany lękowe mogą być spowodowane także nadmiernym poziomem hałasu. Czasami wystarczą krzyki dzieci z pobliskiej szkoły lub placu zabaw albo szum samochodów za oknem, aby wywołać u nas ból głowy i niejasne poczucie strachu. Co więcej, w takich sytuacjach mogą pojawić się nawet inne objawy psychosomatyczne, na przykład mdłości i bóle brzucha.

  • Jeśli żyjesz w miejscu, w którym hałas rzeczywiście jest problemem, koniecznie znajdź dla siebie spokojne miejsce, w którym odpoczniesz i uspokoisz myśli. Oczywiście wiemy, że w wielu przypadkach przeprowadzka nie jest możliwa, ale z pewnością uda Ci się jakoś wyjść z tej niekomfortowej sytuacji.
  • Wypróbuj także jogę lub medytację na łonie natury. Słuchaj muzyki, która pomoże Ci się zrelaksować, a raz na jakiś czas po prostu zafunduj sobie wycieczkę za miasto. Życie na pewno stanie się bardziej znośne, a lęk i niepewność ustąpią.
  • Problemy w pracy, konflikty rodzinne lub hałaśliwe sąsiedztwo to tylko niektóre z przyczyn nerwowości i stanów lękowych. Jeśli Ty także walczysz z czynnikami wywołującymi stres, koniecznie podejmij jakieś kroki, aby uporać się z taką sytuacją. Warto dążyć w życiu do osiągnięcia harmonii i równowagi. 

Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Spokój ducha, odpowiednia dawka ciszy i wolnego czasu są niezbędne, aby efektywnie funkcjonować i być w stanie sprostać wyzwaniom stojącym przed nami każdego dnia.

Jeśli często dopada Cię lęk, bardzo możliwe, że jest to już pierwszy krok do dalszych problemów psychicznych i emocjonalnych. Nie wahaj się, aby poszukać pomocy u specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.