Zadbaj o żołądek i uniknij jego dolegliwości

Istnieje wiele teorii, które potwierdzają, że to, w jakim stanie jest nasz organizm, jest odzwierciedleniem stanu naszego żołądka.
Zadbaj o żołądek i uniknij jego dolegliwości

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Można powiedzieć, że żołądek jest centrum naszego ciała, wpływa i reguluje wiele istotnych funkcji życiowych. Jest częścią układu pokarmowego, a jego główną rolą jest trawienie wszystkich pokarmów, jakie dostarczamy do organizmu.

Zaskakujące może być to, że żołądek również wpływa na nasz nastrój, samopoczucie i doznanie szczęścia. Chcesz poznać sposoby jak odpowiednio zadbać o tę część ciała i zapobiec problemów zdrowotnych z nim związanych? W dzisiejszym artykule dowiesz się jak się o niego zatroszczyć.

Uzdrawiamy żołądek!

Już nie tylko ze względów estetycznych, ponieważ problemy z żołądkiem wiążą się z obrzmiałym napuchniętym brzuchem, ale ze względów zdrowotnych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zadbać o ten narząd. Oprócz tego zdrowy żołądek zapewni nam lepsze samopoczucie i stan zdrowia.

Istnieje wiele teorii, które potwierdzają, że to, w jakim stanie jest nasz organizm, jest odzwierciedleniem stanu naszego żołądka. Gdy nie wszystko jest z nim w porządku czujemy, się zmęczeni i apatyczny. Skóra staje się matowa i szara, a następną konsekwencją może być przybranie na wadze.

Wszystko to dlatego, że organizm ma problemy z pozbyciem się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Jeżeli nie są one sprawnie usuwane, zaczynają przenikać do krwi.

Jak rozpoznać nieprawidłowe funkcjonowanie żołądka?

Zdrowy żołądek

Jak już zostało wspomniane wcześniej, wygląd skóry jest pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. To ona daje początkowe sygnały, że z żołądkiem nie wszystko jest w porządku. Będzie ona tłusta, z tendencjami do trądziku, pozbawiona blasku i koloru.

Niżej podajemy inne symptomy, które świadczą o problemach z żołądkiem:

  • nieświeży oddech
  • biały nalot na języku
  • ból brzucha
  • obrzęk brzucha
  • gazy
  • brak apetytu
  • nudności
  • zaparcia
  • biegunki
  • odbijanie
  • niestrawność

Wszystkie te objawy mogą wskazywać na problemy z układem pokarmowym. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie przynajmniej jeden z tych symptomów, koniecznie zastosuj kurację, która przywróci równowagę Twojemu żołądkowi.

Co ma negatywny wpływ na żołądek?

Zdrowy brzuch

Po zidentyfikowaniu symptomów i zdaniu sobie sprawy, że z żołądkiem jest coś nie tak, następnym krokiem jest ostrożność w tym co kładziemy na talerz. Czasem zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre pokarmy i produkty są szkodliwe dla naszego zdrowia i samopoczucia, a my wciąż je spożywamy.

To z tego powodu najczęściej cierpimy na problemy żołądkowe, bóle brzucha, uczucie ciężkości, wzdęcia i zaburzenie wydalania:

Produkty mleczne

Produkty mleczne, szczególnie surowe mleko krowie oraz niektóre sery powodują uczucie ciężkości na żołądku. Według niektórych spowodowane jest to dodawaniem do nich wielu substancji syntetycznych, inni uważają, że jako ssaki raz odstawieni od mleka matki nie powinniśmy już do niego wracać.

Prawdą jest, że nie wszyscy po mleku czują się jednakowo dobrze. Jest to spowodowane brakiem odpowiedniego enzymu w żołądku niezbędnego do odpowiedniego trawienia mleka. Efektem jest obklejenie śluzówki jelita, co skutkuje zapaleniem żołądka, niestrawnością, gazami, akumulacją toksyn oraz tłuszczu.

Nieregularne odżywianie

Odżywianie

Co to właściwie oznacza? Nie dopuszczaj do tego, by między Twoimi posiłkami były przerwy dłuższe niż dwie godziny, ponieważ gdy przerwy się przeciągają w czasie, zaczynamy podjadać, sięgać po słodycze i gumy do żucia.

To powoduje, że żołądek nie ma ani chwili odpoczynku, musi pracować cały czas, a to skutkuje uczuciem dyskomfortu, niestrawnością, uczuciem bólu i zaburzeniami wchłaniania substancji odżywczych.

Złe kombinacje produktów

Oznacza to, że niektóre składniki nie nadają się do kombinacji z innymi. Istnieją pewne połączenia, których powinno się unikać. Jak sugerują dietetycy wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak jeżeli cierpisz na problemy żołądkowe mimo wszystko nie zaleca się łączenia węglowodanów i białek w jednym posiłku.

Do strawienia tych pierwszych potrzebne jest zasadowe środowisko, natomiast te drugie potrzebują pH kwaśnego. Żołądek i soki żołądkowe muszą wykonać naprawdę ciężką pracę. Przypomina to gaszenie i rozpalanie ognia w jednym momencie.

W związku z tym zaleca się rozdzielenie tych dwóch składników i spożywanie ich w różnych porach dnia.

Dostarczanie zbyt małej ilości wody

Woda a trawienie

Wszyscy wiemy, że najkorzystniej dla naszego organizmu jest dostarczanie dwóch litrów wody dziennie. Nie jest to tylko wymysł naukowców. Nie wypicie odpowiedniej ilości wody znacznie obniża aktywność metabolizmu, sprawia, że procesy trawienne stają się trudniejsze do przeprowadzenia, a to nie wszystko!

Następstwem deficytu wody w organizmie są również zaparcia.

Niemniej jednak unikaj picia więcej niż jednej szklanki wody podczas posiłku, dzięki czemu nie zaburzysz pH panującego w żołądku i nie utrudnisz procesów trawiennych.

Zbyt długie gotowanie posiłków

Niektóre składniki nie mogą być spożywane na surowo, ale niejednokrotnie przekraczamy czas, który jest konieczny do ich odpowiedniego ugotowania. Nie tylko tracą one swoje ożywcze właściwości, ale mogą być szkodliwe dla żołądka.

Staraj się umieścić w diecie więcej produktów, które można spożywać na surowo jak owoce czy warzywa bez względu na to, jaka jest pora roku. Naturalne soki i gęste koktajle równie skutecznie zaspokajają głód i pozwolą uniknąć spożywania gotowanych posiłków.

Czerwone mięso, a żołądek

Mięso

W tych produktach brakuje błonnika, niezbędnego do lepszego funkcjonowania jelit i poprawnego wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Z tego powodu osoby, których dieta obfituje w wieprzowinę i wołowinę, często cierpią na zapalenie okrężnicy, hemoroidy, uchyłkowatość jelita grubego, zaparcia.

Warto zwrócić uwagę na to, że ludzki żołądek ma podłużny, hakowaty kształt, a dalej łączy się z jelitem cienkim, które przechodzi w jelito grube, gdzie trawione resztki znajdują się dłużej, zanim zostaną wydalone.  To sprzyja gromadzeniu się toksyn, które nieraz nie zostają usunięte wraz z kałem.

Jeżeli na Twoim stole gości czerwone mięso staraj się przygotować również sałatkę z warzyw i nie konsumuj go więcej niż dwa razy w tygodniu.

Kilka wskazówek jak dbać o żołądek

Brzuch i żołądek
  • pij napary ziołowe poprawiające trawienie z roślin takich jak rumianek, anyż czy mięta
  • zadbaj o aktywność fizyczność by stymulować pracę jelit
  • dostarczaj więcej błonnika, zamieniając produkty pszenne na pełnoziarniste
  • unikaj drażniących żołądek używek i produktów takich jak alkohol, ocet czy kawa
  • przeżuwaj powoli i czerp przyjemność z jedzenia. Nie spiesz się przy posiłkach
  • nigdy nie jedz gdy jesteś zdenerwowany, niespokojny lub zestresowany

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thorning, T. K., Raben, A., Tholstrup, T., Soedamah-Muthu, S. S., Givens, I., & Astrup, A. (2016). Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence. Food & nutrition research, 60, 32527. doi:10.3402/fnr.v60.32527
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5122229/
  • Heterocyclic amines: Mutagens/carcinogens produced during cooking of meat and fish. Sugimura T, Wakabayashi K, Nakagama H, Nagao M.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15072585
  • Genotoxicity of heat-processed foods. Jägerstad M, Skog K.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15914214
  • Work performance after dehydration: effects of physical conditioning and heat acclimatization (1958). Buskirk ER, Iampietro PF, Bass DE.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11055570
  • Hydration and physical performance. Murray B.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17921463
  • Mattson, M. P., Allison, D. B., Fontana, L., Harvie, M., Longo, V. D., Malaisse, W. J., Mosley, M., Notterpek, L., Ravussin, E., Scheer, F. A., Seyfried, T. N., Varady, K. A., … Panda, S. (2014). Meal frequency and timing in health and disease. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 111(47), 16647-53.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4250148/
  • Uscanga-Domínguez, L. F., Orozco-García, I. J., Vázquez-Frias, R., Aceves-Tavares, G. R., Albrecht-Junnghans, R. E., Amieva-Balmori, M. et al. (2019). Posición técnica sobre la leche y derivados lácteos en la salud y en la enfermedad del adulto de la Asociación Mexicana de Gastroenterología y la Asociación Mexicana de Gerontología y Geriatría. Revista de Gastroenterología de México, 84(3), 357-371. https://doi.org/10.1016/j.rgmx.2019.03.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.